Zkušenosti začínajícího včelaře Snow Queen

Dokrmování

Jaro těsto:

"jednička"xx kg
"dvojka"x kg
"trojka"x kg
"čtyřka"x kg

Léčení

Kontroly

Medníky

Medobraní

30. ledna

vzorek k vyšetření na varroázu

Začínáme stejně jako minulý rok. Iva po Novém roce očistila podložky u všech čtyř úlů. Dneska je cca 30 dnů po očištění, takže včera proběhl sběr "měli" pro vyšetření. Milan ještě odpoledně odváží vysušený vzorek předsedovi místních včelařů. Zase máme jednu povinnost splněnu.

Na rozdíl od loňska, Milan dokumentuje kolik rámků v jednotlivých úlech včelky obsedají. Vypadá to asi takto (podle označení úlů zezadu):

Čtyřka (vlevo) = "modrá" matička z roku 2020, která loni vytvořila oddělek tím, že opustila úl. Včelky obsedají jenom cca 4 rámky (3 uličky), k dispozici ale mají cca 12 kg cukru (viz loňský rok). Nejsou tedy úplně silné, ale jaro už se blíží, snad to vyjde. Na podložce žádné kapky vody, "matička" tedy asi ještě  nezačala plodovat.

Jednička (vpravo) = neoznačená loňská matka, kterou si samy včelky vybraly, namísto "modré" matky z jedničky. Na podzim spotřebovaly nejvíce cukru - cca 14 kg. Aktuálně obsedají 8 až 9 rámků, a tak jsou dostatečné silné na to, aby to daly až jara. Potvrzovaly to i na proletech ve dnech 18. i  31. prosince loňského roku.

podložka z čtyřky podložka z jedničky

Trojka (vlevo) = "modrá" matička z oddělku z roku 2020, dneska asi nejsilněší včelstvo. Z podložky to není úplně zřejmé, ale včelky tady obsedají takřka všechny rámky. Při posledním proletu na Silvestra (viz video z minulého roku) to tady vypadalo jako na jaře. Není ale jasné, zda "matička" už začala plodovat. Spíše nikoliv, protože na podložce nejsou žádná víčka z pylových zásob, ani žádné stopy po dodatečné vhlkosti.

Dvojka (vpravo) = dodána loňská "bílá" matička, doplňovány plodové rámky / zásoby z ostatních včelstev. Ani tady to ale nevypadá špatně, včelky sedí minimálně na šesti rámcích. Na podzim měly problém s odebíráním roztoku, dostaly proto jenom 9 kg. Vypadá to ale, že si umí "sáhnout" na všechny zásoby.

podložka z trojky podložka z dvojky

Toliko tedy, co lze vyčíst z dneska vyčištěných podložek. Na nějakém videu dneska jsme se dozvěděli, že po sběru "měli" se podložky vyndávají. Vypadá to logicky, asi tedy uděláme to samé.

Narazil jsem na blog o včelách a včelích (Ondřej a Vlasta Račanští), přečetl jsem si tu pár zajímavých článků.

27. února

Rychlá kontrola úlů, s čím můžeme počítat pro letošní rok. Z proletů je jasné, že včelky vylétají ze všech čtyř úlů, ale v jednotlivých z nich může být situace rozdílná (na podzim dostaly různé množství cukru). Teplota sice není úplně ideální, pohybuje se mezi 8-9 oC, ale na sluníčku je docela teplo.

Konzultoval jsem s Mírou, jak s nátěrem plodu, protože loni jsme prováděli už 24. února. Letos prý zatím ještě žádné léčení nedělal, protože k tomu není dost teplo. Domluvili jsme se, že si zavoláme, až se trochu "ohřeje". Přišly výsledky měli z našich úlů, vzorek vykazuje jenom jeden případ roztoče na všechny úly, takže v podstatě "nula". Vnímám to tak, že léčení není nijak kritické.

obsednuté rámky v trojce

Snažím se prohlídku udělat co nejrychleji, ale moc mi to nejde. Dobrá zpráva, že všechny úly jsou plné včel. Obsedají sice různý počet rámků, ale většinou se to pohybuje okolo 5 až 6 rámků. Kromě "trojky", která má většinu rámků prázdných to vypadá, že všude je dost zásob. Trojka dostává jeden další rámek ze sousední "jedničky", kde je zásob asi nejvíc.

6. března

Domlouváme se s Ivou, že minimálně "trojka" si nějaké přikrmení zaslouží (kolem jejího česna je taky vidět nejvíc mrtvých včelek). Rozdělává tedy cca 2 kg práškového cukru s posledním loňským zbytkem medu. Blbá zpráva, že přitom zničila hnětač Gratus ETA, který stojí 12 tis. Kč. Asi se úplně rozlomil držák nástavců, motor sice jede, ale nástavce se protáčejí. To se nám ty včelky začínají pěkně prodražovat.

dokrmování medo cukerným těstem

Využívám desku s otvorem pro podzimní dokrmování ze sklenic s cukerným roztokem, které dobře pasují na osazení nástavků. Ze spodu je "namačkáno" těsto (není ho moc, tak zhruba 250 g), zvrchu je otvor přelepen igelitem, aby se včelky po prokousání nedostaly až k polysterénové výplni víka. Zhruba po dvou dnech kontrola a těsto je pryč. Dáváme ho proto i do "dvojky" a "čtyřky".

13. března

využití česnových napáječek

Dneska je konečně dostatečné teplo, aby bylo možno nahlédnout, jak se vyvíjí situace uvnitř úlů. Posledních 14 dnů je sice pořád jasno a slunečno, ale teploty se přes den stěží dostávají nad 8oC. Včely sice vylétávají, ale většinou jenom zakrouží před úlem a honem zpátky do tepla. Matky už předpokládám plodují, protože vylétající včelky shání vodu. Už zhruba 14 dnů doplňujeme česnové napáječky, stejně jako misky s kamínky. Po ránu bývá kolem 5-6 oC pod nulou, takže dopoledne musí počkat, než se led v napáječkách na sluníčku roztaje. Předpokládám, že už by mohl být zavíčkovaný plod a brzy se začne líhnout nová pracovní síla.

zahřívání prvního letošního plodu

Začínám z "jedničkou", protože tam jsme zatím nedávali žádné těsto (na podzim ale pobraly nejvíc, celkem 14 kg cukru). Při předchozí kontrole jsem odsud vzal jeden rámek a přendal do trojky. I dneska je tu spousta těžkých rámků, včelky obsedají všech 11 rámků. Je tu neoznačená loňská matka, kterou si vybraly samy. Nejvíc obsedají třetí a čtvrtý rámek zpředu, stačí trochu fouknout a už je vidět i důvod. Zahřívají zavíčkovaný plod, při detailnějším pohledu je vidět, že už se dokonce prokousávají nové včelky ven. Mám trochu obavu, aby matička měla kam klást, proto vyndavám další krajní rámek se zásobami a nahrazuji loňskou souši.

Pokračuji prohlidkou sousední "trojky", na podzim sem přišlo 12 kg cukru a vypadalo to tu dobře. Už minule jsem ale přidával jeden rámek se zásobami z "jedničky" a také dostaly příkrm medocukrového těsta. Na česně i na rámcích jsou mrtvé včelky, většina rámků je prázdných, po plodu ani vidu, ani slechu. Všechno těsto sice pobraly, část jim spadla mezi rámky, odkud ho i nadále vybírají. Jedná se loňský oddělek, kde by měla být "bílá" matka, ale ani minule, ani tentokrát jsem jí neviděl. Nedá mi to a tak přidávám další rámek se zásobami, který jsem vyndal od sousedů. Uvidíme, jestli se chytí. Zimních včel tu evidentně ubývá a nové zatím nejsou na obzoru. Na podzim to přitom vypadalo docela slibně.

S trochou obavy otevírám "dvojku" (zezadu úplně vpravo). Ta si svoje prožila loni, když přišla na jaře o matičku. V létě bylo nutné "dotovat" rámky s plodem ze všech ostatních úlů. Je tu "bílá" uměle vychovaná matka od Míry. Musely si na ní nejprve zvyknout v uzavřené klícce a následně se k ní prokousat. Minulý týden jsme přidali medocukrové těsto, ale moc ho neberou a ani asi nepotřebují. Situace je tu hodně podobná "jedničce", neobsedají sice všechny rámky, ale na na třetím a čtvrtém zpředu už je také zavíčkovaný plod. Označená matička se tu čile pohybuje na jednom z těchto rámků. Vypadá to tak na týden zpoždění oproti "jedničce".

Poslední na řadě je "čtyřka". I tady to vypadá dobře. Poslední tři rámky odzadu jsou sice souše (úplně prázdné), ale ty se využijí po přidání nástavku. V dalších rámcích jsou zásoby a včelek přibývá směrem ke předku úlu. Stejně jako vedle je asi třetí a čtvrtý rámek zakladený se zavíčkovaným plodem. Minulý týden dostaly trochu těsta, ale nevypadá to, že by jim to moc ubývalo, evidentně to nepotřebují. Zatím ho tu necháme, vyndat lze kdykoliv. V rámcích je přitom dost místa na další kladení. Matku jsme viděli, je tu ta předloňská "modrá".

19. března

Další rychlá kontrola ve trojce. I Iva si už všimla, že pod ní je nejvíc mrtvých včelek. Bohužel stejná situace jako před 14 dny, tj. nevidím tu žádný plod a ani matku. Znovu jsem zkontroloval loňské zápisy ze srpna, tehdy tu matka ještě byla a kladla. Bral jsem odsud plodové rámky a dával je do "dvojky", aby včelstvo před zimou posílilo.

Ještě večer si volám s Mírou, zda to nespojit s nějakým slabším včelstvem s loňskou matkou, aby si ještě letos něco mohly odpracovat. Byť jsem myslel svoje včely dát do jeho včelstev, on začal mluvit o tom, že má několik loňských oddělků, které jsou slabší a mají málo zásob. Že tedy mám přivést prázdný úl, do kterého mi přendá pár svých rámků a ty pak přes noviny spojím se stávajícícm nástavkem "dvojky". Odpoledne v neděli mu tedy vezu varroa dno, zateplený nástavek a víko.

Loni jsem pořizoval nástavky 39x27,5 cm dvakrát, hned na začátku roku přímo ze stolařství Buřinský, v červnu potom z e-včelařství Bystřice pod Hostýnem, které inzerovalo, že prodává úly od Buřinského. Při rozměrové kontrole ale zjišťuji, že nástavek použitý loni na "trojce" nepasuje na dno ani víko z Bystřice. Až po kontrole faktury si uvědomuji, že nové sestavy jsou pouze se 2 cm zateplením, zatímco ty původní mají zateplení polysterenem 3 cm. Zatímco vnitřní rozměry jsou stejné, vnější se liší právě o sílu polysterénu uvnitř.

Ještě se musím hodně učit.

23. března

Včera večer se zastavil Míra s "nádobíčkem" na jarní přeléčení proti varroa, tj. na nátěr zavíčkovaného plodu. Už bylo pozdě, takže jsem se k tomu se k tomu dostal až dneska po práci, odpoledne teploty kolem 15oC.

Bílý roztok M-1 AER i štětec už mám tedy připravený, vzhledem k tomu, že mám premiéru, tak si poprvé oblékám celotělový včelařský oblek, který jsem dostal od Kamči a Dana pod stromeček k vánocům. Všechno musí být jednou poprvé. Od loňska si ještě pamatuji, že je potřeba mezi včelky fouknout, aby uvolnily zavíčkovaný plod. Situace kromě "trojky" stejná jako minulý týden , tj. všude dva až tři rámky zakladené velkými "koláči" z obou stran. Śtětečkem postupně smáčím růžově zavíčkované buňky, až tmavnou od prosáknutí. Ve "trojce" není nic k natření.

Na závěr ještě zapaluji ve všech úlech papírový proužek se dvěma kapkami Varidolu (popř. čtyři kapky do dvou nástavků). Umístění do podmetu, podle konstrukce úlu buď zezadu nebo zpředu, v každém případě nutno uzavřít / utěsnit česno, aby včelky nemohly ven. Včelkám, co jsou právě venku a nemohou se dostat dovnitř se to pochopitelně nelíbí, ale musí chvíli počkat.

25. března

Včera večer volal Míra, že si mám dojet na včelnici, kde přeložil loňský oddělek do mého úlu. Dneska okolo 18 hod jsem tam zajel. Má včelnici orientovanou na východ, takže většina včelek už je doma v úlech. Počkal jsem jenom na několik, které se vracely na poslední chvíli do úlu, pak už je ale nakládám do kufru auta a vezu domů.

přidání dalšího nástavku

Doma překládám rámky do nástavku 39 x 27,5 cm použitého loni (viz problém s rozměry) a dávám ho nad "trojku". Je tam poměrně dost včelek na asi pěti+ rámcích, při překládání kontroluji přítomnost "bílé" matky s číslem asi 77. Na rámcích není moc zásob (na což mě Míra upozorňoval), ale není tam ani žádný plod. Předpokládám, že si rámky s plodem Míra odložil do nějakého jiného včelstva. Mezi oba nástavky (spodní původní a horní nový) dávám proděravěný papír, aby si na sebe včelky postupně zvykly. Novým včelkám otevírám naplno horní očko, aby se mohly dostat ven.

28. března

Nové včelky ve "trojce" nemají na rámcích žádné zásoby a ještě se nepropojily se spodním nástavkem, kde je relativně zásob dostatek. Zkouším jim proto dát nahoru nad rámky (pod fólii) trochu medocukrového těsta, které zbylo. Dneska je těsto pryč, takže mají zřejmě nedostatek zásob.

Přidávám tedy do všech čtyř úlů medocukrové těsto (na horní rámky). Uvidíme, jak to bude zítra vypadat, mohou dostat i další. Aktuálně ve všech spodních nástavcích obsedají všech 11 rámků. Uvidíme, jak se budou "matičky" snažit, abychom případně mohli doplnit horní nástavky.

lžicové napáčky ze sýrového fondue

Objevili jsme nový typ česnové "lžicové" napáječky, z misek sýrových fondue. Dají se dobře (i s kamínky) zasunout do česna a dá se do nich dobře doplňovat voda (třeba kropáčem). Máme jich asi šest a více (poté, co fondue s námi přestal spolupracovat), takže uvidíme, jak se nám to osvědčí.

15. dubna

Přestáli jsme další docela chladné období, kdy se včelky moc ven nepodívaly. Stromy kolem nás ještě moc nekvetou, o to pilněji však nosí pyl na rouskách. Po včerejší rychlé kontrole stavu pod víky to vypadá následovně:

příprava pracoviště

"Dvojka" zatím v pohodě, obsedají asi 7 rámků. "Trojka" taky zatím OK, jsou asi na 6-ti rámcích, minule jsem jim dával těsto na dělící papír, aby se spojili se spodním nástavkem (evidenně ale už o něj nemají zájem). "Jednička" (neoznačená matka) jsou naopak docela "nahusto" a obsedají všechny rámky. "Čtyřka" je na tom podobně jako v "dvojka", obsedají zhruba polovinu rámků.

Vypadá to tedy, že na dvou nástavcích bude pokračovat "trojka" a "jednička", ostatní dvě včelstva mají ještě čas. Musím se nachytřit na YouTube co všechno se v dubnu dělá a co se musí hlídat. Nechci se dostat do stejné situace jako vloni v květnu, kdy už jsem už jenom nestíhal likvidovat naražené matečníky.

Přiučil jsem se, že rojová nálada v úlu nastává v okamžiku, kdy matka nemá kam klást. V dubnu se už přidávají jak nové mezistěnky (které prý včelky rychle a ochotně vystaví), tak i medníky. Hledám tedy mateří mřížky a kontroluji vystavěné rámky z loňského podzimu, kdy jsem je všechny "stahoval" do jednoho nástavku. Dám "jedničce" další nástavek, u sousední "trojky" potom přehodím oba nástavky tak, aby plodiště bylo vespodu a původní spodní nástavek dám jako medník. Dvojku a čtyřku zatím nechám beze změn, minimálně ještě týden.

mateří mřížka k oddělení medníku

A jak jsem si řekl, tak jsem i udělal. Po otevření "jedničky" se jenom potvrzuje, že matka má už zakladeno na sedmi rámcích, ostatní rámky využívají včelky jako zásobní. Jsou v nich jak pylové buňky, tak i buńky s lesknoucí se novou sladinou. Jeden rámek má dokonce zavíčkované buňky, ale nejsem si jistý, zda to ještě nejsou loňské zásoby. Je nejvyšší čas udělat matičce další místo na kladení, proto vyndávám dva relativně suché rámky a dávám místo nich na každou stranu plodiště po jedné mezistěnce. Zároveň vkládám mateří mřížku a nadstavuji nástavek, do kterého k těm dvěma rámkům zespoda přidávám loňské souše. Jsou to buď čerstvé stavby nebo krásné "žemličky", z nich se loni poprvé rodili mladušky.

varroa dno s mrtvými včelkami

U "trojky" (nový oddělek od Míry nahoře, plus bezmatečné včelstvo dole) začínám rychlou kontrolou horního nástavku, vypadá to, že všechno je OK, matka tu evidentně klade, má zatím dost místa a jsou tu i zásobní rámky. Odkládám tedy horní nástavek na připravené "kozy" (můj vánoční dárek). Dělící papír je pod plodištěm prokousaný, takže se už obě včelstva propojila. Potom odebírám i spodní nástavek, čímž se dostávám k varroa dnu, na jehož sítu je hodně mrtvých včelek. Jsou to asi většinou ty zimní, které se už nedožily sloučení v novým oddělkem. Zároveň jsou tu zbytky těsta, které sem propadalo zvrchu rámků. Po vyčištění síta jde dno zpátky na svoje místo, nad něj dávám odložený vrchní nástavek a na něj ten původně spodní, kde už je jenom hodně málo včelek a většina rámků je prázdných.

24. dubna

Další rychlá kontrola, tentokrát ale zaměřená především na zbývající "čtyřku" (krajní vlevo) a "dvojku" (krajní vpravo), které zůstávají na jediném nástavku.

Ve "čtyřce" je to špatný. Asi je jim těsno a nové mladušky mají přetlak tvorby mateří kašičky, rozhodly se začít stavět nové matečníky. Zlikvidoval jsem jich alespoň deset ("vytěžil" jsem z nich alespoň nějakou mateří kašičku). Nové zárodky matek už byly cca 0,5 cm velké. Zajímavé, že se tu ještě ani nezačaly objevovat trubčí buňky, a už začínají"blbnout" s matečníky. Snad se mi jim to podaří rozmluvit (příští víkend je nezbytná další kontrola). Nemohlo to tedy skončit jinat než, že okamžitě dostaly nový nástavek, do kterého jsem přemístil nějaké souše a taky jeden zakladený (ale od včelek ometený) rámek. Mezi nástavky jsem dal mateří mřížku, aby matička zůstala ve spodním nástavku.

Co se týče "dvojky", tak tam to vypadá v pohodě. Zatím žádné matečníky, minimálně 4 rámky zezadu jsou prázdné , ještě je ani nezačaly obsedat. Taky na kontrolu příští týden.

V tomto týdnu jsem zároveň udělal trochu větší nákup ve včelařských potřebách Ještěd, abych měl po ruce všechno potřebné pro odchov matek. Teoreticky to mám všechno nastudované (především z videí na Bioúlech), chci to zkusit, uvidíme jak se bude dařit.

30. dubna

Další kontrola ve "čtyřce". Bohužel se potvrzuje skutečnost, které se obávám. Asi tu není matka, protože zavíčkovaného plodu postupně ubývá. Pokud je ještě nějaký, tak v horním nástavku, kam jsem ho přeložil minule v dobré víře, že matečníky signalizovaly rojovou náladu. Bylo to ale spíše tím, že se včelky snažily zachránit svůj rod. Už je tu také spousta nově vylíhlých trubců, kteří se přiživují na snůžce. Protože paralelně řeším chov matek, tak mě napadá že bych sem mohl vložit chovný rámek, kde by mohly narazit umělé matečníky. Už ho mám připravený.

Díval jsem se i do "dvojky", kromě toho že nenosí žádnou sladinu do horního nástavku, je to v pohodě. Ve spodním nástaku má předpokládám matka ("neznačená") dost místa, 4-5 rámků má zavíčkovaný plod. Pro jistou přidávám jednu novou mezistěnku. Uvidíme, jak to tu bude vypadat za týden.

8. května

Včera déšť celý den, takže kontrola až v podvečer. Spodní nástavek ve "čtyřce" bez plodu, v horním nástavku ještě něco je (to, co jsem přeložil minulý týden). Potvrzuji zkušenost od Míry (ale i z internetu), že osiřelé včelstvo bzučí mnohem hlasitěji, než včelstvo s matkou.

Sousední "dvojka" má naopak zakladených minimálně 5 rámků, v krajích rámcích jsou zásoby a pyl. Při kontrole spodního nástavku nejprve vyndávám rámek 39x24 (ostatní v nástavku jsou 39x27,5cm) a pod ním objevuji "divočinu" - klasickou voskovou dostavbou. Naučen z internetu okamžitě odřezávám s tím, že budu mít k vytavení.

Zde na místě poznámka, že jsem poprvé zkusil vyvařovat vosk ze starých rámků (hlavně těch od Míry). Hlavní videa, která mě oblivnila jsou tato nebo tato. Vyvařování v domácích hrncích (přivezli jsme je z Třebíče) - je to na samostatný příspěvek. Hlavní poznatek z prvního "žlutého koláče" vlastního vosku je, že vyvařených "košilek" je nesrovnatelně více, než znovu použitelného vosku. Druhý poznatek je o tom, že mě Iva nevyhodila, byť jsem to dělal na elektrickém sporáku v patře, kde máme prostory pro pronajem. Ještě mě čeká jedno kolo na komletní dočištění.

10. května

Dneska proveden dosud největší zásah do včelstev. Týká se to "jedničky" (neznačená matka), kde jsem včera zjistil, že ve spodním nástavku je už většina rámků zakladených a ve zbytku jsou zásoby. Nějaké zásoby sice už dělnice přenášejí do vrchního nástavku, ale dole nemá matka dost místa pro další kladení. V nejbližších dnech se zde přitom vylíhnou stovky nových včelek, které bude potřeba zaměstnat.

Je to risk, ale všechny rámky z původní "jedničky" přemisťuji do nového úlu (nově jako "pětka"), který stojí na stejném místě jako původní "jednička". Překládám postupně všechny rámky (i se včelkami) do úplně nových nástavků s rozměry rámků 39 x 27,5 cm, které jsem objednával loni. Jedná se o nové úly s 2 cm zateplením, které nelze kombinovat s nástavky se zateplením 3 cm. Zároveň řeším mix rámků ve stávajících nástavcích (39 x 24 cm versus 39 x 27,5 cm).

Výsledkem snažení je úplně nová sestava úlu na původním místě "jedničky" (nové varoa dno, dva nové nástavky s rámky z původního spodního nástavku, proložené novými soušemi nebo mezistěnkami o rozměrech 39 x27,5 cm, nad nimi mateří mřížka, oddělující třetí vrchní nástavek (medník), kde je mix rámků 39 x 27,5 cm, event. 39 x 24 cm . Některé z rámků už jsou evidentně těžké, tj. zanesené sladinou.

25. května

Dneska detailní kontrola "čtyřky", u které jsem ještě začátkem měsíce předpokládal, že tu není matka a proto jsem odsud odstranil mateří mřížku. Zároveň jsem ale z úlu vybíral různou divočinu, vytvořenou mimo rámky. Vždy ale až teprve doma na světle jsem zjistil, že v ní byly buď vejce nebo čerstvě vylíhlé larvičky.

Dneska tedy potvrzeno, že si včelky vychovaly novou matku. Je sice neznačená, ale určitě se snaží. Je oplodněna a tak úspěšně klade jak ve spodním, tak i v horním nástavku. V dolním nástavku (plodišti) je zavíčkovaný plod zhruba ve dvou až třech rámcích, v medníku nad nimi jsou rovněž dva rámky se zavíčkovaným plodem (ale i s trubčinou).

Jinak ale medník má už alepoň 40 kg, většina rámků je zanesena nektarem a ze zhruba 1/3 už jsou medové buňky zavřené.S Mírou jsem si potvrdil, že není nutné čekat až zavřou všechny buňky v rámku, tento víkend tedy bude letošní první "medobraní"!!!

Budu vytáčet jenom ty rámky, které jsou čistě medové (po ometení všech včel do spodního nástavku). Ty smíšené s plodem a trubčinou budu překládat do plodiště (spodního nástavku). Ve vhodném okamžiku znovu dám mateří mřížku, snad matka pochopí, že má zůstat dole.

28. května

První letošní medobraní proběhlo v pořádku.

Sice jsme původně předpokládali, že toho bude více, ale nakonec jsme dali dohromady celkem 8 rámků (hlavně ze "čtyřky" a nové "pětky" - dříve jako "jednička"). Vyšlo to tak, že 4 rámky jsou 39 x 24 cm a další 4 jsou 39 x 27,5 cm. Do medometu tedy jdou dvě várky se stejným rozměrem, aniž by to jakkoliv házelo. Není možno pobrat více rámků, protože matička ve "čtyřce" (bez mateří mřížky) klade i v horním nástavku, takže některé rámky se sladinou jsou zakladeny nebo je tam trubčina, kterou teď nechceme likvidovat.

Ve srovnání s ostatními včelaři asi není čím se chlubit, ale celkově máme radost z prvního medobraní a naplněných sklenic (cca 8 l, což může zhruba odpovídat 10 kg medu). Lepší odhad bude, až si pořídíme úlovou váhu. Máme ale alespoň s čím se podělit s našimi nejbližšími a existuje předpoklad, že to není letos naposled.

Ještě téhož dne odpoledne dostaly včelky vytočené rámky zpátky. Hlavně do "jedničky" s tím, že jsem tam přidal další nástavek 39 x 24 cm. Mají teď tedy plodiště na dvou vyšších nástavcích a nad tím nižší medník s vytočenými rámky a nevystavenými mezistěnkami. Uvidíme, jak se s tím popasují.

Nový poznatek o tom, že na vytočení není potřeba mít celý plást s uzavřenými buňkami. Na požadovanou hustotu medu prý stačí, když je zavíčkovaná alespoň třetina buněk. To bohatě plníme, med je hustý a chutově zajímavý. Loni nám brzy začal krystalitovat (cukernatět), ale letos se jedná o čiště květový med (třešně, hrušně, švestky, ...), nejbližší řepkové pole je hodně daleko, více než 2 km. Přesto bude zajímavé vysledovat, jak bude náš med krystalizovat.

Další zkušenost je o tom, jak naložit s odvíčkovaným materiálem. Na internetu je spousta videí o tom, jak ho včelaři zalívají lihovinou (pro víčkovici). My jsme ho ale vrátili včelkám. Je tam ještě spousta nespotřebovaného medu, který se jim bude hodit. Rozdělili jsme veškerý nespotřebovaný odpad z odvíčkování na 4 hliníkové tácky pro grilování a všechny dostaly něco z toho do podmetů (podle zásluh). Kontrola po zhruba 3 dnech potvrzuje, že všechen zbytek medu si pečlivě přenesly do nástavků, ubylo i materiálu z víček (asi hlavně pylový substrát).

5. června

Poslední dobou vylétá z "dvojky" mnohem více včelek a jsou mnohem "ostřejší", než dříve. Potvrdilo se to hlavně v pátek, kdy bylo potřeba posekat trávu před úly. Milan se toho ujal jenom s včelařskou kuklou, jinak ale v tričku s krátkými rukávy a v kraťasech. První průjezd s "vrčící" sekačou ještě v pohodě, ale při průjezdu obráceným směrem již totální útok. Na sekačku a také na Milana. Výsledkem byl totální ústup "do stodoly" a nasazení další vrstvy ochrany (rukavice, montérky, atp.)

Dnešní kontrola se proto zaměřila na "dvojku". Zatím je pouze na dvou nástavcích, do horního nástavku jsme už dříve přidávali nové mezistěnky. Do plné sestavy tu chybí asi tři rámky. Potvrzení, že všechny nové mezistěny v horním nástavku jsou vystavěny, bude tedy důležité zkontrolovat, co se odehrává ve spodním nástavku.

Zde je většina rámků zaplněna zavíčkovným plodem, matka tu jede naplno. Potřebuje ale další prostor, proto vybíráme tři plné rámky s plodem, které přesouváme do horního nástavku - medníku, ze kterého naopak přemísťujeme tři vystavěné rámky do spodního nástavku - plodiště.

O tom, že se tu matka skutečně dostává do nesnází svědčí to, že dole na třetím a čtvrtém rámku (zpředu) je vystavěna "divočina". Milan jí "vyřezává", ale není možné si nevšimnout, že jsou zde zakladena "vajíčka". Vyzbrojen znalostí z internetu a také proto, že zrovna dneska natírá nový plemenáč z včelařských potřeb Ještěd, rozhodujeme se přistoupit k dalšímu kroku.

Do nového plemenáče umisťujeme prázdný rámek s divočinou a s čerstvě zakladenými "vejci", který obkládáme třemi dalšími rámky se zavíčkovaným plodem z horního nástavku "dvojky". Takto naplněný plemenáč přenášíme do prádelny, což je aktuálně naše nejchladnější místnost. Předpoklad spočívá v tom, že pokud včelky zjistí osiření (a přitom v "divočině" objeví nový potenciál), budou se snažit vytvořit si základ pro nové včelstvo. Další kontrola v příští týdnu, očekávka nových "matečníků".