Zkušenosti začínajícího včelaře Snow Queen

3. ledna

Dneska mi zavolal Mirek, že je potřeba vyčistit podložky ve dnech úlů, pro odběr zimní měli, po provedeném podzimním preventivním ošetření proti varroáze. Iva tedy dostává jasný úkol, očistit obě podložky od nečistot (stačí mechanicky).

Ptám se, do čeho provést odběr. Domluvili jsme se, že stačí malá krabička na sirky, do které se sesype po usušení měl z podložek obou úlů. Budeme to posílat začátkem února do Výzkumného ústavu včelařského.

Na jejich stránkách následně nacházíme podrobné informace k odběru.

Zimní pohoda na naší malé včelnici za stodolou

zima na malé včelnici za stodolou

30. a 31. ledna

Dnes jsme setřeli z podložek obou úlů měl. Protože je venko poměrně vlhko, necháváme jí sušit na kousku ubrousku.

Z roztroušené měli po podložkách je možno odvodit jak jsou oddělky silné. Silnější -> pravý z pohledu zepředu, obsedá zhruba 5 rámků, o čemž svědčí pruhy vysypané měli, kopírující uličky mezi rámky. U středních třech je měl tmavohnědá, u krajních světlehnědá. U druhého úlu jsou vysypané jenom tři pruhy, tj. obsedají tři až čtyři rámky. Měl je jenom světlehnědá.

odběr zimní měli

Večer sesypáváme  měl z obou úlů do malého plastového kelímku. Do víčka propíchnout pár otvorů, aby mohla větrat. Ještě označit jménem a registračním číslem chovatele. V neděli dopoledne předáno předsedovi včelařů k odeslání na rozbor. Vzhledem k tomu, že měl je čistý, předpokládáme, že včelky jsou zdravé. Nechceme je rušit, ale víme, že již v úlech hospodaří - plodují, prolety zatím nebyly.

Milan se dotazoval na zkušenosti s podněcováním. Prý není třeba, mnohem důležitější je, aby včelky měly při jarním rozvoji dostatek vody, kterou potřebují pro vývoj plodu. Máme tedy zhruba v polovině března při prohlídce úlů mírně narušit plástve krajních rámků a rozprašovačem do nich vpravit trochu vody.

Několik mrtvých včelek našel Milan na drátěném sítu varroa dna. Při pěkném počasí je ostatní včely vynášejí z úlu ven.

10. února

kombinace nástavků různé výšky

Tento týden dorazily nové úly z Roštína, ze stolařství Buřinský. Přišly dvě sestavy (dvě varroa dna, čtyři nástavky, dvakrát dřevěná víka a na ně plechové střechy a nějaké další drobnosti). Firma (zároveň i včelí farma) nabízí uteplené nástavky o rozměru 39 x 27,5 cm. Obava, že nástavky od dvou rozdílných výrobců na sebe nebudou pasovat se naštěstí nenaplnila, vypadá to dobře.

varroa dno Buřinský

Varroa dna jsou řešena trochu jinak , než ze stolařství Kolomý, od kterého máme stávající dva úly. Česno je uzavíratelné pantovými dvířky, mřížku lze kontrolovat i zezadu, díky odnímatelnému uzávěru. Jinak kontrolní spadové desky jsou součástí obou typů varroa den. Nástavky kromě výšky vypadají, že jsou vyrobeny kvalitně, sesponkované palubky, rohy čepované.

po prvním nátěru (Balakryl / Dixol borovice)

O víkendu je již vše natřeno a připraveno k použití. Počítáme s tím, že již v březnu budeme řešit rozšíření stávajících včelstev, kdy stávající rámky 39 x 27,5 cm půjdou částečně do vrchního nástavku. Máme spoustu mezistěn 39 x 24 cm, které budeme kombinovat se stávajícími rámky a soušemi. Není to sice ideální, ale nějak musíme vyřešit, že máme šest nástavků o rozměru 39 x 24 cm a k tomu spoustu mezistěn stejného rozměru. Představa cílového stavu je taková, že na konci sezóny bychom mohli mít založeno na další rok spodní nástavky 39 x 24 cm jako plodiště a vrchní nástavky 39 x 27,5 cm jako medníky. Uvidíme, jak se bude dařit.

Zároveň jsme připraveni pro letošní rok na rozšíření o další dva oddělky, na rámkové míře 39 x 27,5 cm (Třeboňský úl). Čekáme na jaro a první teplejší den, abychom se mohli podívat, co se v úlech děje. Předpokládáme, že na konci února by se už mohly začít rodit nové mladušky.

24. února - nátěr plodu

Tento týden se konečně ozvalo jaro. Ještě z nedávných mínus 15oC se teploty vyšplhaly na plus 15oC. S Mirkem jsme se proto domluvili, že provedeme "nátěr plodu". K tomuto novému pojmu bylo potřeba se nejprve nachytřit - takže stručný popis stažený z internetu.

Preventivní ošetření se provádí vodným roztokem přípravku M-1 AER, který se štětečkem nanáší na čerstvě zavíčkovaný plod. Jedná se o jediné léčivo, které proniká přes víčka až k plodu. V našem případě je vhodné zdůraznit slovo "preventivní", protože už máme potvrzeno nula roztočů kleštíka ve vzorku měli, poslaného do Výzkumného ústavu včelařského. "Prostě kvalitní oddělky ...", jak nezapomíná připomínat Míra.

Pro nás zároveň první letošní příležitost zkontrolovat, jak to vypadá na jednotlivých rámcích, zda je na nich dost zásob, jak se matičky činí a jak včelstva plodují. Díky blízkým lískám už přitom včely do obou úlů nosí rousky plné žlutého pylu. Milan tedy opatrně rozebírá levé včelstvo (i po zakouření se jim to moc nelíbí, hned dostává tři žihadla, jedno dokonce do nosní dírky). Vypadá to, že v rámcích je spousta zavíčkovaného sladu z podzimního dokrmování, pozná se to i podle váhy vytahovaných rámků. Problém je ale to, že moc plodu nenacházíme, jenom na předposledním rámku je malý růžový terčík o velikosti tak cca tří pětikorun. Snad se tedy ještě rozjedou.

jarní nátěr plodu

V pravém nástavku je méně zásob, možná i proto je tam ale lepší situace s plodováním. Plod je už zavíčkován minimálně na dvou rámcích, na jednom z obou stran. Celkově je tedy plocha zhruba 3 dm3 zavíčkovaného plodu. Pečlivě přitom na všechny zavíčkované buňky nanášíme štětečem roztok léčiva. Včely se ochotně rozestoupí, pokud se na ně "foukne".

Asi by nás to nenapadlo, ale Mirek po očištění od včel přehazuje jeden rámek z levého nástavku, který je plný zásob za prázdný z pravého úlu. Před vložením rámku přitom vidličkou narušuje víčka buněk se zásobami cukru, aby včely poznaly nové zásoby, k přenesení do blízkosti plodu. Zásoby u obou včelstev se tímto trochu vyrovnávají. Potom se ještě bavíme o tom, že k rychlejšímu rozjetí včelstev je vhodné v tomto období přidat směs rozpuštěných kvasnic, cukru a vody. Zase pro nás nová informace.

Poslední dnešní činností je fumigace Varidolem. To už je ale pro nás známá činnost, tj. stejně jako na podzim dvě kapky roztoku na papírový proužek, který přijde po zapálení do podmetu.

3. března

Už minule jsme diskutovali o tom, že pro rychlejší jarní rozvoj včelstev je dobré začít s jejich podněcováním ještě před tím, než budou v přírodě dostupné zdroje nektaru. Naše včelky sice už nosí plné rousky žlutého pylu z okolních lísek, zatím ale nemají moc možností najít si nějaký nektar (rozkvetlých kvítků je poskrovnu).

Překvapilo nás, když Mirek zmínil, že podněcování provádí kvasnicovým těstem. Na internetu se o této metodě moc nemluví, první náš pokus byl tedy půl kila moučkového cukru a do něj zhruba jedna malá kostka pekařského droždí (42g). Poté, co se ani po dvou dnech kynutí nic moc neděje, přidává Iva trochu vody a následně z toho rozmíchává něco, co by se mohlo nazvat těstem. Chystáme se dneska odpoledne zabalit to do novin a přidat do obou úlů na vršky rámků. Uvažuji o tom, že to položíme na desky s krmným otvorem, který se používá na podzimní přikrmování ze skleněných láhví.

Shodou okolností po obědě volá Mirek, že má pro nás připraveno svoje těsto a že se zastaví. Porovnáváme konzistence (barva podobná, ale naše těsto je mnohem řidší, asi přidáním vody). Potvrzujeme si ale správnost receptu (dával poměr 20 kg moučkového cukru na cca 2 kila droždí - bez vody). Má ale odzkoušený úplně jiný způsob instalace do úlu, než jsem měl namyšlený já. Pokládáme zhruba kilové placky těsta, uložené na perlince, s oky cca 0,5 cm (ve standardní perlince prý zůstávali včelky zachycené hlavičkami), na vrchní stranu rámků. Celé to zakrýváme igelitem, uteplivkou v dřevěném rámečku a teprve navrh pokládáme plechové víko.

A ještě jedna zkušenost.

Na jaře potřebují včelky pro výchovu nové generace dostatek vody. Zkoušíme umístit mezi oba nástavky květinovou misku se sklenicí 0.7 l s medovou vodou, s podloženou houbičkou na nádobí, která by měla umožnit včelkám přístup k vodě. Houbička sice nasáká, ale včelky si toho moc nevšímají.

Mirek přináší dvě česnové napáječky na PET láhve, které používá u svých úlů a které umí přivést vodu až dovnitř úlu (minimálně do prostoru varroa dna). Řeší to minimálně problém s tím, kdy včelky za chladného počasí potřebují vyletět z úlu, ale díky nízkým teplotám by se již nemusely vrátit zpět do úlu s potřebnou vodou.

A co dál???

Večer objednávám rámky a mezistěnky pro nové nástavky (rozměr 39x27,5 cm). Když už nám je přivezou zadarmo, tak taky objednávám čtyři nové česnové napáječky s nádobkou. Uvidíme, jak budou fungovat se stávajícími i novými nástavky a česny.

6. března

V pátek přivezla GLS objednané rámky i mezistěnky. Máme tedy na víkend postaráno o zábavu, hlásí pěkně (byť přes noc má hodně mrznout), na nás si tedy koronavirus a s ním spojené vládní zákazy určitě nepřijdou.

nové česnové napáječky kontrola rámků

Přišly i nové napáječky, které jsou sice také čínské, ale vypadají lépe než ty, které máme od Mirka. Kromě vlastní nádobky tvaru jehlanu, mají mírně skloněné pítko směrem do úlu, takže do něj lépe natéká vody z nádobky. Pítko je navíc zakryté mřížkou, takže včelky se nemohou ve vodě utopit. V noci bylo mínus šest stupňů, ale kolem 10 hod už na oba úly svítí sluníčko a včelky se začínají objevovat na česnech a zkouší krátké prolety. V PETkách i pítkách od Mirka je zmrzlá voda, bohužel v okolí napáječek a za PETkami je několik zmrzlých včelek. Po instalaci nových napáječek je včelky okamžitě začínají testovat, zblízka je vidět jak natahují sosáky, aby dosáhly v pítku na vodu. Asi jim skutečně voda schází, neboť jí sbírají i na česně po rozmrznutí sněhu po ranní sněhové přeháňce.

těsto na rámcích

Odpoledne krátká prohlídka, jak se včelky vypořádávají s těstem. Vypadá to dobře, během tří dnů se na několika místech stačily prokousat celou plackou a odnést si zásoby do rámků. Nechceme rozebírat celé dílo, byť na sluníčku je docela teplo, váha rámku však svědčí o tom, že jim těsto vyhovuje. Měly by tedy mít dost sladiny, vody a protože nosily celý týden z okolních lísek, tak i pylu. Nic by jim tedy nemělo scházet.

nové rámky

Milan večer stlouká a vyplétá 14 nových rámků,abychom byli připraveni na rozšiřování nových nástavků. K zatavení mezistěn se už bohužel nedostal, protože trafo nechce spolupracovat. Vypadá to na spálené pojistky (jsou tam 20A pojistky, stejné jako v autě), asi si někde škrtnul "plus" s "mínusem". Musíme se obhlídnout, kde se dají sehnat autopojistky v dnešní koronavirové době.

26. března

Problém s trafem je už dávno vyřešen. Nakonec i během pandemického omezení nebyl problém koupit základní sadu pojistek do auta v Kauflandu. Takže mezistěnky 39 x 27,5 cm už jsou připraveny a těšíme se na jaro.

detail včelky na tisu

Jaro přichází konečně v týdnu mezi 22. až 28. březnem. Teploty stoupají až k 15 oC, takže včelky si konečně můžovou užít delších proletů pro hledání zdrojů pylu nebo nektaru. Aktuálně nejvíc pylu mají na tisu v předzahrádce. S každým dotykem prašníků se zapráší oblak pylu.

Ve středu proběhla kontrola obou nástavků. Nenašli jsme moc zavíčkovaného plodu, ale je jasné, že obě včelstva sílí. V obou jsme viděli matičky a obě vypadaly, že se jim daří. Těsto už je v obou úlech téměř spotřebované. Do obou úlů přidáváme po dvou nových mezistěnkách 39 x 24 cm. Doufáme, že je včelky vystaví, aby byly k dispozici, až budeme v dubnu nadstavovat další nástavek.

29. března

kontrola zásob

Dneska u nás zazvonil Míra, že mu zbylo kvasnicové těsto, tak jestli chceme dokrmit naše včelky. Zrovna včera dával Milan pryč perlinkové podložky, protože všechno kvasnicové těsto z 3. března už je pryč. Zásoby jsou už přeneseny na zadní plásty, které evidentně přibraly na váze. Pylu si už včelky umí nanosit dost, ale na nektar z květů si ještě musí nějakou dobu počkat.

Milan se pochlubil, že přidal do obou úlů po dvou mezistěnkách, aby včelky měly dost prostoru vytvářet dílo a matka měla místo pro kladení. Hned dostává vynadáno, že do plodového tělesa se nezasahuje. Při kontrole ale zjišťujeme, že přidané mezistěny jsou již vystavěny, stejně je ale přemisťujeme až za prvních několik rámků, které tvoří plodové těleso. Rovněž připomínka, že jsme při poslední kontrole neviděli zavíčkovaný plod se nepřijímá, protože na kontrolně vyjmutém plástu je prý spousta plodu (akorát, že "my" ho nevidíme).

Takže doplněno cca 1 kg kvasnicového těsta do obou včelstev. Prý klidně přidáme teď na jaře ještě jednou, přikrmování může pokračovat až do doby, než rozkvetou stromy.

4. dubna

Dneska kontrola včelstev, kvasnicové těsto už z vršku rámků zmizelo. Stačil jim na to pouhý týden. Glycidové i proteinové zásoby jsou bezpečně přeneseny do rámků kolem plodového tělesa, o čemž svědčí jejich váha.

Mnohem důležitější je ale zjištění, že druhý i třetí rámek (zpředu) je plný zavíčkovaného plodu. Krásné "růžové" koláče bez mezer, cca 2 dm2 ve vrchní polovině rámků. V rozích a hlavně v okolních rámcích je spousta zásob, aby bylo čím krmit, až se mladušky narodí. Obě matičky se tedy snaží.

Byť jsme za to minule dostali vyhubováno, možná pomohla i ta mezistěna, vložená za třetí rámek, která donutila matičky využít plně plochu předchozích dvou plodových plástů. Pro jistotu ale už nově vystavěné mezistěny vyndaváme, budou k dispozici do vrchního nástavku, až jim bude v tomto nástavku těsno.

Broskvička i třešeň se už chystají brzy vykvést. Přichází ale ochlazení, které má trvat až do čtvrtka, takže stromy do té doby určitě nerozkvetou. Potom mají jít teploty pomalu nahoru (bez nočních mrazíků) až do konce dubna. Vypadá to tedy, že časování by mělo být OK.

Milan našel na internetu docela zajímavá videa z Rajecké doliny, kde nějaký Laco Balvan popisuje po jednotlivých měsících, co se děje na včelnici. V dubnovém videu např. zmiňuje, jak se přikrmuje cukrovo-kvasnicovým těstem. Rovněž ukazuje pomocí obrázku, jak správně rozšířit medník, aby ho včely obsadily a nový plod zůstal v teple. Iva hned připravila další várku těsta (poměr 10:1), dáme jim ho jakmile se venku trochu oteplí.

11. dubna

Dneska další kontrola obou včelstev poté, co dostaly v pátek další dávku kvasnicového těsta (rozmícháno robotem 1 kg cukru a cca 12 dkg kvasnic), tj. cca 1/2 kg na každé. Překvapivě těsto už takřka zmizelo, v silnějším levém včelsvu úplně, v pravém zmizí asi zítra.

Mirek se dneska zastavil a přinesl čtyři souše k rozšíření plodiště, prý aby matky měly kam klást. Při kontrole vše OK, přední tři rámky jsou plné zavíčkovaného plodu, v dalším je vidět spousta čertvě nakladených vajíček, vypadá to tedy na slibný rozvoj. V dalších dvou rámcích jsou zásoby a spousta buněk s čerstvě sesbíraným pylem. Většina vracících se včelek má plné rousky oranžového pylu. Právě zásob by prý ale mělo být více, zřejmě veškerý přísun energie z těsta jde na výživu plodu.

Domlouváme se, že zítra přidáme další těsto. Zároveň Mirek nabízí, že má dost rámků se zásobami z podzimního krmení, takže nám může poskytnou dvě souše se zásobami. Přináší je ještě navečer. Abychom do včelek pořád nelezli, dáme je do úlů až zítra, spolu s těstem. Máme je dát za plodiště, nebo až za jeden další rámek, ve kterém jsou zásoby pylu.

Ptám se, kdy můžeme očekávat první trubčí plod. Mirek potvrzuje, že v některých svých včelstvech se staršími matkami už trubčinu našel. Souvisí to prý s tím, že včelstvo vycítí, že matka už není tak výkonná, tak se včelstvo začíná připravovat na její výměnu. Po trubčině prý brzy začne stavět i matečníky. Mirek se chystá matičky v těchto úlech letos vyměnit. Zase jsme o něco chytřejší.

A taky už letos přiletěly vlašťovky ...

20. dubna

Dneska se trochu oteplilo a teplota vystoupila až k 15oC. Jdeme tedy zkontrolovat, co se v úlech změnilo. Iva při kontrolách podložek varroa dna už zhruba týden zjišťuje výskyt larev zavíječe voskového. Musíme se tedy podívat, jak si s tím v úle včelky umí poradit.

Už více než týden nemohly ven, protože pořád byla zima. Zároveň chceme spojit kontrolu s zřejmě už letošním posledním dokrmováním (opět do každého úlu přijde poloviční dávka kvasnicového těsta rozmíchaná s kilogramem moučkového cukru). Iva se už v jeho rozmíchání dostatečně zdokonalila, takže je krásně vláčné.

zavíčkovaný plod

Po kontrole je zřejmé, že zásob mají včelky dost, spíše mají nedostatek pylu, který zřejmě spotřebovaly na zavíčkování plodu. Od druhého do šestého rámku jsou poměrně velké růžové koláče, začínají se už taky objevovat buňky s trubčinou. V dalších dvou rámcích je hodně medocukrových zásob. Žádné známky, že by se na plástech vyskytoval zavíječ voskový, jsme nenašli.

Začínají kvést stromy, pylu je dostatek (kvete např. buxus), takže předpokládáme, že včelky si teď už budou umět najít potřebné i bez našeho dohledu.

28. dubna

Vypadá to dobře. Další kontrola obou úlů nás ujistila, že silnější včelstvo (vlevo z pohledu odzadu) ví, co má dělat. Plně už obsedá celkem 6 rámků, většina z nich je oboustranně zakladena, ostatní rámky kolem plodového tělesa mají spoustu zásob, včetně pylových.

Jako správný nedočkavec - začínající včelař - se rozhoduji, že už je vhodná doba k rozšíření včelstev (minimálně toho silnějšího levého). Pořád nemáme žádné vystavěné rámky a navíc už tento týden dorazily i objednané mateří mřížky.

Instalujeme proto druhý nástavek (39 x 27,5 cm), který oddělujeme od toho spodního mateří mřížkou. Ze spodního odebíráme dva plásty se zavíčkovaným plodem, které umisťujeme nad spodní plodiště (druhý a třetí odpředu), aby včelky mohly k zahřívání plodu využívat teplo ze spodního nástavku. Až se vylíhnou mladušky, budou v horním nástavku k dispozici pro zpracování nektaru. Toť alespoň říká moje teorie, nasbíraná na internetu. Dva rámky obkládáme "žemličkovými" soušemi, které máme od Mirka. Zbytek pak dokládáme stavebními rámky, abychom už měli vystavené alespoň některé vlastní.

Při manipulacích s rámky si dáváme pozor na to, abychom někde s rámky "nevysypali matičku". První vyndaný rámek se včelami sice odkládám vedle na zem, následně si ale uvědomuji, že pokud by tam byla matka, mohla by spadnout do trávy. Vracím se s ním tedy nad nastávek a pečlivě z něj ometám všechny včelky do spodního nástavku. Včelkám se to evidentně nelíbí, "několik" už jsem jich už proto schytal, ale to k tomu jistě patří. Naštěstí nemám podobné alergie, jako Iva.

Jediné, co nás při všech těchto manipulacích znervózňuje je to, že jsme vůbec nezahlídli "matičku". Když tu ale klade, tak tu někde musí být. Do pravého včelstva zatím nezasahujeme, je v něm evidentně méně zavíčkovaného plodu. Ani tady není nikde vidět matka.

8. května

Máme za sebou několik dnů s předpovědí ranních mrazíků (alespoň podle předpovědi). Broskev už je ale bezpečně odkvetlá a i třešeň vypadá, že to za zatím "dává". Začínají kvést švestky (alespoň jedna z těch našich). Další mrazy už nehlásí, takže je znova na čase zkontrolovat, co se od naší poslední "návštěvy" změnilo.

Začínáme s pravým (slabším) včelstvem. Už před rozebírám rámků je vidět, že něco není v pořádku. Ze shora je vidět spousta "hrboplodu". Při rozebírání rámků jsou vidět jenom zbytky zavíčkovaných buněk, které zde byly před týdnem. O to více je tu "hrbatých" buněk. Na několika místech jsou vidět zárodky matečníků.

Naštěstí jsem na zítra domluvený s Mirkem, že se pojedeme podívat na jeho včelnici, kterou přemístil ke Stříbrci (na kraj pole s řepkou). Musím se s ním poradit s naší "starostí". Mám obavy, že jsme v pravém úlu přišli o matičku.

9. května

Okolo 9 hod volá Míra, že se můžeme jet podívat na jeho novou včelnici u Stříbrce. Říkám mu o našem včerejším poznatku z "pravého" včelstva, domlouváme se, že zajde a podívá se.

Bohužel potvrzuje naší diagnózu. Někdy prý matička nemá dost spermatu, a tak může začít klást i neoplozená vajíčka. Říkám, že jsme "matičku" už od jara neviděli, ale nejsme si vědomi, že bychom jí někde zamáčkli. Ani při dnešní prohlídce všech rámků jsme jí neviděli.

Silnější "levé" včelstvo se činí standardně. Dole je plně zakladeno (alespoň 6 rámků), zbytek je obložen zásobami. Na další nástavek je prý ale podle Mirka zatím brzo. Jednak proto, že letos je všechno zpožděno (zhruba o 3 týdny) a taky proto, že nejprve matka musí zaklást alespoň dva nástavky, aby se nad ně mohl dát třetí nástavek jako medník. Vyndaváme proto mateří mřížku a oba nástavky propojujeme.

Na včelnici u Stříbrce mohu srovnat, jak mají vypadat produkční včelstva. V maringotce kontrolujeme cca 11 včelstev, jenom zhruba u čtvrtiny Míra přehazuje plně zakladené nástavky dolů, aby matka mohla klást i v druhém nástavku. Většina je zhruba ve stejné síle, jako naše "levé" včelstvo.

Domlouváme se, co lze udělat s naším "pravým" včelstvem, které je pravděpodobně bez matky. Mirek má ve včelstvech "u domu" ještě některé "červené" kladoucí matky z roku 2019. Na včelnici má potom oddělky s loňskými "modrými" matkami. Pokud se létavky nemají vrátit na místo, kde jsou zvyklé (máme to od sebe zhruba 300 m), bude lepší použít oddělek z nové včelnice. Až bude horší počasí, kdy nebudou včelky tolik "rozlítané", přiveze jeden k loňských "vyzimovanýchů oddělků a pokusíme se ho spojit s naším včelstvem, které je pravděpodobně "bez matky".

Míra také zmiňuje možnost, že ve včelstvu může klást některá z dospělých včelek, která se tím snaží zachovat včelí rod. Taková vajíčka jsou pochopitelně neoplozená a jejich kladení je také jiné než od včelí matky (více než jedno vajíčko do buňky, jsou umístěné spíše po stěnách než na dně buňky, protože tam zadeček včelka nedosáhne, atp.). Mám za úkol kontrolovat, zda se v úlu objevují nová vajíčka.

11. května

Dneska odpoledne jsem odvezl Mirkovi nový nástavek s varroa dnem a víkem, aby mohl přivést rámky se svým vyzimovaným včelstvem a loňskou "modrou" matkou. Má se totiž ochladit a začít pršet, takže je větší šance, že létavky budou doma a ne na pastvě.

Ještě před tím jsem zkontroloval, jak to vypadá v našem "pravém" včelstvu. Vypadá to takto:

 • po matce "ani vidu, ani slechu", žádný zavíčkovaný plod
 • žádná vajíčka (pokud nějaká, tak jen v jednotkách, přitom bez záruky, že jsou nově nakladená), otevřené larvičky v různé fázi vývoje, mladušky se je snaží krmit
 • rámky těžké (nejenom ty krajní), jsou plné nektaru a pylu, zásoby se evidentně nespotřebovávají, spíše se hromadí
 • včelky jsou nervózní ("hlasitě bzučí"), rychle mávají křídly a vystrkují zadečky proti případnému "útočníkovi"

15. května

Míra mě pozval, abych se přišel podívat, jak larvuje umělé matečníky pro výchovu nových matek.

Na chovném rámku má připevněno 3 x 12 u matečníkových misek. Nejprve do každé z nich nakápne injekční stříkačkou kapku mateří kašičky naředěné vodou. Následně s pomoci speciálních zvětšovacích brýlí vybírá malou larvovací lžičkou jednodenní larvičky z připraveného plástu a přemísťuje je do připravených matečníkových misek. Zkouším to taky, ale s mými dioptriemi nejsem schopen zaostřit na dno buňky tak, abych tam tu larvičku viděl, natož jí podebral. Radši mu to tedy vracím. Pokud nic nevidím v buňkách na plástu, tak při vhodném natočení pod světlem jsem schopen alespoň zaostřit na larvičky, které "plavou" na kapičce v matečníkových miskách.

Míra chvátá, aby mohl vrátit do chovného úlu jak nalarvovaný chovný rámek, tak i zdrojový rámek s plodem. Celé to tedy netrvá ani 30 minut. Zítra prý zkontroluje, zda včelky začnou narážet kolem misek matečníky, což znamená, že mladušky začínají larvičky krmit mateří kašičkou.

16. května

Máme slíbený oddělek s loňskou matkou, ale dneska jsme ho ještě nepřivezli. Zato jsem byl zvědavý, co je v úlech nového. Proto dnešní další kontrola.

Nejprve pravý nástavek. Včelek je zde pořád dost, obsedají zhruba 4 rámky. Buď je ale na nich už zavíčkovaný plod (tedy spíše hrboplod, o kterém se lze dočíst například zde, nebo jsou v buňkách vidět velké larvy, zřejmě před zavíčkováním. Bohužel nikde nejsou vidět ani vajíčka, ani malé larvičky. Tedy jenom další potvzení, že v úle matka není.

U levého včelstva a spodního nástavku je situace veselejší. Minimálně 6 rámků je plných zavíčkovaného plodu, trochu nestandardně tak, že uprostřed plástů jsou zásoby a celé jejich okolí je zaplodované. Z obou stran krajní rámky jsou rovněž plné medu a pylu.

19. května

Dnes podvečer Míra přivezl nové včelky, v našem nástavku s jeho rámky z loňského oddělku. Zatím jsem ho umístil mezi oba naše úly, aby si včelky zvykly. Původně byly tyto včelky tady v Novosedlech (na zahradě u Míry, tj. cca 500 m od místa, kde jsou teď), potom byly zhruba týden na včelnici ve Stříbrci (což je zhruba 15 km vzdušnou čarou od Novosedel).

nový nástavek

Čeká nás rozhodnutí, jak naložit se slábnoucím pravým včelstvem, které přišlo o matku. Obecně všichni doporučují včelstvo zlikvidovat, nebo ho přemístit na jiné místo, aby létavky měly možnost se "vžebrat" do některého z fungujících včelstev na původním místě. Trubcokladné včelky nebo případně nově "na divoko" vylíhlé matky se přitom vrátit neumí. Musíme se poradit s Mírou.

23. května

Na internetu se už objevují první videa o tom, jak zabránit rojové náladě, resp. jak zakládat nové oddělky. U nás na včelnici jde všechno pomaleji, než u profesionálů, ale dnešní týdenní (nedělní) kontrola je určitě na místě. Dneska poprvé v 3 úlové sestavě.

Začínáme s pravým úlem (pořád zřejmě bez matky). Vidíme zavíčkovaný plod, oproti minulému týdnu už zde moc otevřených buněk není, stále se ale líhnou nové včelky. Milan pečlivě kontroluje neobsazené buňky, ve třetím krajním rámku prý dokonce vidí nově nakladená vajíčka (po jednom v jednotlivých buňkách!!). Plod ale není pořád moc uspořádaný a všechny zavíčkované buňky mají hrb. Rovněž je zajímavé, že už zde nejsou nové matečníky (pokud nějaké, tak uvnitř suché - bez plodu i bez mateří kašičky).

spousta zásob v novém včelstvu

Prostřední (nové včelstvo) má spoustu zásob (díky Mírovo pečlivosti). Matku jsme sice neviděli, prostřední rámky ale mají velké plochy zavíčkovaného plodu. Nevypadá to na rojovou náladu, včelstvo nestaví nic nového. Pokud narážíme na nějaké matečníky, tak je rušíme a mateří kašičku dáváme do skleničky. Včelstvo vypadá dobře, potřebuje ale ještě posílit.

Levé včelstvo nám jako obvykle dělá radost. Horní nástavek je už pěkně těžký, většina rámků je plných nektaru. Matka se sem sice vydává asi jenom sporadicky, nicméně ve dvou rámcích, které jsou přemístěny ze spodního nástavku, je vidět "hrboplod, tj. buňky upravené tak, aby se z nich mohli vylíhnout trubci. Už se líhnou, několik jich vidíme na rámcích ve spodním nástavku.

nový nástavek

Spodní nástavek je už skoro plný. Rámky jsou krásně a plně zakladené z obou stran, dva krajní rámky jsou plné zásob. Ve třetím rámku od kraje "kontrolujeme matičku". V nástavku nevidíme potřebu cokoliv stavět, jsou tam jenom asi jeden nebo dva naražené matečníky (vybíráme mateří kašičku do připravené nádobky). V jednom z nich byla ale už poměrně velká larvička!!

26. května

roj na švestce

Tak se nám dneska vyrojily včely. Zároveň jsme přitom přišli o další matku. Shodou okolností jsme u toho byli s Ivou oba. Zaznamenali jsme, že se něco děje, protože se před včelstvy objevil ohromný mrak včel (proti obloze jich byly tisíce a zmateně sedaly na vše v okolí). Po chvíli se vytvořil na švestce rojový chumáč, bylo jasné, že vylétly z levého úlu. Hned jsem volal Mírovi, že je něco špatně. Bohužel jeho reakce byla taková, že matka pravděpodobně vylezla z úlu a protože má přistřihnutá křídla, mohla někam zapadnut do trávy. Slíbil, že se zastaví.

situace na česně

Při kontrole po zhruba 2 hodinách už bylo všechno v klidu, nikde žádný roj není vidět, pouze na česně je větší množství včel, které "brání" vstup do úlu. To se ale děje standardně, kdykoliv děláme kontrolu. Pořád jsem si říkal, že to nebude tak zlý, aby se nám všichni smáli, že "nám ulítly včely". Míra se zastavil v podvečer a udělali jsme kontrolu všech tří úl. Začali jsme pochopitelně tím kritickým.

roj na švestce

Bohužel se potvrdila jeho předchozí diagnóza. Z neznalosti jsme sice v neděli zlikvidovali dva matečníky, ale dneska jsme jich našli alespoň deset dalších. Prostě jsme si jich nevšimli, byly jak v horním, tak hlavně ve spodním nástavku. Matka prý neměla kam klást, a tak se rozhodla úl opustit (měli jsme rojovou náladu zjistit už v neděli). To jsme ale radovali nad plásty plnými zavíčkovaného plodu "dole" a nad plásty plnými sladiny "nahoře". Jak jsem uspěchal druhý nástavek, tak teď jsem neuhlídal čas pro nasazení třetího nástavku.

Ponechali jsme jenom jeden matečník, existuje tedy velká šance, že se z něho vylíhne nová matka, která bude mít stejné geny, jako ta původní. Zároveň se bavíme o tom, že teď je příležitost udělat nový oddělek, protože už teď je v úlu přebytek včel a další se budou líhnout v nejbližší době. Míra přiveze ze Stříbrce plemenáček, do kterého dáme část včelek a založíme v něm náš první oddělek.

Kontrola pravého úlu potvrzuje špatnou situaci. Nový plod nepřibývá, na většině rámků už jenom dobíhá hrboplod, ze kterého se líhnou trubci. Diskutujeme o tom, zda by nebylo možné přidat nějaký rámek s otevřeným matečníkem, který by mohly přijmout a začít se o něj starat. Ani Míra si ale není jistý, jestli to bude fungovat. Ještě prý se ještě "optá". Jinak je ale spíše názoru, že úl bude lepší zlikvidovat a založit nový.

Nakonec kontrola prostředního úlu, který jsme přivezli minulý týden (jedná se o vyzimované včelstvo s loňskou matkou). Situace tak, jak jsme jí identifikovali při poslední kontrole, ale i tady už nacházíme první matečníky. Domlouváme se tedy, že zítra přidám další nástavek, k tomu ale potřebuji nové souše. Rovnou si je ještě dneska od Míry přináším. Domlouváne se, že zítra vezmu dva rámky plné plodu a převěsím je do do horního nástavku. Místo nich dám po krajích plodiště dvě nové mezistěnky. Kolem rámků v horním nástavku potom dám po dvou "žemličkových souších" a případně přidám další mezistěnky. Přináším si taky dvě panenské souše (ještě v nich nebyl plod), ty si ale necháme pro třetí nástavek (medník).

Ještě se dneska dozvídám jednu další důležitou informaci. První "vytáčení" medu bude, až odkvete řepka. Tím prý končí sezóna "květového, tj. tekutého medu". Dál už bude jenom snůžka medovice, tj. "pastového medu". Prý se to pozná tím, že medovice v buňkách je mnohem tmavší, než nektar nanosený z květů.

Jo, a ještě informace na závěr: Iva dostala další žihadlo do obličeje. Myslím si ale, že její organismus si už docela zvyká, reakce není tak divoká, jako v předchozích případech.

27. května

Tak a dneska už je zase včechno jinak. Máme zpátky matičku v úlu, i když v jiném nástavku, než ze kterého včera vylezla. Ráno jsem dostal od Ivy na pracovní e-mail informaci, že pod levým úlem na spodku drátěného varroa dna visí roj včel, který dosahuje až k zemi. Ihned mě napadlo, jak by bylo príma, kdybychom tam našli "ztracenou matičku". No, uvidíme odpoledne, říkám si a přestal jsem na to myslet.

Odpoledne jdu zkontrolovat, jak to vypadá. Roj je tam pořád, ale protože už není tak teplo, stahuje se do menšího chomáče, který už nevisí, ale hustě obaluje spodek varroa dna. Máme ale ze včerejška ještě jiný úkol, a to instalovat další nástavek na prostřední včelstvo, které jsme přivezli před týdnem. Včera už tam byly nějaké matečníky, tak je nejvyšší čas rozšířit plodiště o další nástavek. Děláme to přesně tak, jak jsme se včera domluvili.

Přemýšlím o tom, že bych mohl roj smetáčkem omést do nějaké krabice. Po kontrole, jestli tam náhodou není matka, bychom ho přesypali do nového nástavku a případně přidali nějaké rámky s plodem. Máme ještě jeden komplet (dno, nástavek a víko). Radši ale volám Mírovi, že bych to radši dělal pod jeho dohledem. Už jsme toho letos "zmastili" dost. Slibuje, že se zastaví a zároveň vezme oplodňáček na vytvoření oddělku. I tam bychom je mohli nasypat.

Jsem rád, že jsem na něho počkal. Když mu říkám, jak o mám namyšlené (tj. začít je ometat do připravené krabice), navrhuje přesunout ten "dvounástavek" pod kterým visí, až na okraj obou nosných trámků. Tam už jde postavit do trávy připravený nový nástavek s varroa dnem, takže když je shrneme, tak spadnou přímo na drátěné dno. Jednoduché řešení, musí k tomu být sice čtyři ruce, ale ty máme. Jde hned na to, ani nestačil jsem zareagovat, jestli si nevezmeme něco na hlavy. Během minuty je hotovo a pak stačí jeden pohled na varroa dno a už vidíme matičku, jak tam pobíhá po ostatních včelkách. Jaká úleva!!!

nová sestava na včelnici

Pak už jenom stačí přerovnat ostatní úly natěsno k sobě, aby se tam vešel ještě jeden (v řadě již čtvrtý). Do nástavku dáváme dva žemličkové plásty a dvě nové mezistěnky. Hurá, ...!! máme oddělek z původního nejsilnějšího včelstva s loňskou matkou, která je zatím super výkonná - viz kompletně zaplodované rámky v sousedním (původně levém) včelstvu. V tomto včelstvu máme navíc zavíčkovaný matečník od této matky, ve kterém se už vyvíjí nová matka. Domlouváme se, že je ještě dneska "zakrmíme" cukrovým roztokem, stejně jako se krmí oddělky na podzim. Přidávám tedy večer ještě další nástavek, do kterého dávám sklenici s krmným víčkem. Do přineseného plemenáčku slibuje Míra  udělat smetenec pro další oddělek. Takže takto to teď vypadá na naší včelnici, která se rozrostla během posledních dvou dnů.

Takže včera to bylo asi takto: Matička spadla na zem (na dlaždice) a zjistila, že nemůže lítat (díky ustřihnutému křídlu). A tak začala šplhat zpátky k úlu. Včely se sice okamžitě za ní vyrojily, ale protože jí nemohly najít, tak se postupně začaly vracet do úlu. Jenom část z nich jí objevila na spodku varroa dna a začaly jí chránit a vytvářet kolem ní roj. Určitě tam byl už včera, jenom jsme si ho nevšimli, protože byl schovaný pod úlem.

29. května

Dneska dopoledne jsme udělali náš první oddělek (se silného včelstva, ze kterého se vyrojily včely). Při minulé kontrole jsme tam nechali jeden matečník v horním nástavku a jeden ve spodním. Do přineseného plemenáčku tedy dáváme rámek se zavíčkovaným matečníkem (běží 16 denní lhůta pro vylíhnutí nové matky). K tomu přidáváme dva rámky s plodem a další dvě souše. Do plemenáčku sklepáváme včelky ze zhruba pěti rámků. Míra ho následně odváží do Stříbrce na včelnici, aby se létavky neměli tendenci vracet. Oddělek přiveze zpátky příští týden.

rozšíření stanoviště

Vzhledem k tomu, že úly už jsou hodně u sebe (pokud by zůstaly takto na těsno, tak by se s nimi nedalo manipulovat), pouštíme se s Ivou do rozšíření našeho včelího stanoviště. Materiál, tj. písek na podsypání, betonové dlaždice i trámky, všechno by se tu někde mělo najít, takže je to jenom o tom přiložit "ruce k dílu". Dlažbu prodlužujeme o 3 x 3 dlaždice, chvíli to trvá, ale výsledný "parket" se nakonec daří dát "do váhy v obou směrech.

rozšíření včelnice

Problém byl pouze s podstavci na podložení, potřebujeme přidat další dva podstavce a prostřední sloupky posunout tak, aby na nich ležely jak původní, tak i nové trámky. Nechce se nám sundávat úly (to by nám "holky" dali), tak postupně trámky na koncích nadzvedávávám a Iva ubírá a přemisťuje jednotlivé dlažky. Iva radši v kukle, já "na ostro", takže jsem schytal jednu přímo na špičku nosu, zrovna, když jsem držel ve vzduchu trámek se všemi čtyřmi úly...

nové očíslování úlů

Ještě přidělat čísla (můj vánoční dárek), abychom se v tom vyznali, a je hotovo. Výsledné dílo vypadá tedy takto, získali jsme dalších cca 1,5 m na minimálně dva další úly. Ta čísla odpovídají tomu, jak byly postupně úly instalovány, takže jsou na přeskáčku.

"Jednička" => nejsilnější včelstvo, které se tento týden vyrojilo a ze kterého jsme udělali nový oddělek.

"Dvojka" => včelstvo bez matičky, které nevíme, jestli se podaří zachránit (včelek je sice pořád ještě hodně, mezi nimi ale trubčice).

"Trojka" je druhé nejsilnější včelstvo, taky loňské (s modrou matkou), které přivezl Míra tento týden.

"Čtyřka" je vyrojené včelstvo s původní matkou (dneska jsem kontroloval), jsou jenom na jednom rámku, snad se podaří je do podzimu posílit a rozšířit. Musím se optat Míry, jestli bychom jim nepomohli přidáním nějakého dalšího zaplodovaného rámku.

2. a 3. června

Kontrola všech čtyř úlů, vedená hlavně obavou z toho, aby se "trojka" nevyrojila. V horním nástavku tohoto úlu jsou rámky plné zavíčkovaného medu, je tu ale pořád prostor na další snůžku. Ve spodním nástavku jsem našel matečníky (zlikvidoval jsem jich alespoň pět, z jednoho vypadla takřka hotová matka,  už se hýbala). Naší novou "modrou" matičku jsem neviděl, ani jsem jí nehledal. Míra potvrzuje, že pokud tam nějaký matečník zapomenu, tak se z něho vylíhne nová matka a mohu přijít o tu původní, která se bude snažit úl opustit.

Následuje kontrola "jedničky", kde čekáme na vylíhnutí "nové matky". Horní nástavek je plný medu (už ho ani nemohu unést, váha určitě přes 20 kg). Jsou zde dvě souše od Míry, původní ("modrá") matka tu evidentně byla, protože je tu pár zavíčkovaných buněk, jinak ale taky spousta hrboplodu (trubci).

Pozn.: Původní matička z tohoto úlu je dneska ve "čtyřce".

Dole v pohodě, většina mladušek se už vylíhla, na plástech už je tedy dost místa pro kladení nových vajíček. Matečník, který jsme tu nechali minulý týden už nenacházím, jsou tu ale dva menší, z nichž nechávám jenom jeden. Pokud se vylíhne "nová matka", nebude označená, bude tedy problém jí najít. Jak ale Míra říká ("... matku nikdy nehledej, jestli funguje poznáš to podle toho, že máš nově zakladené buňky ...").

Do "dvojky" mi dneska Míra dovezl "jeden otevřený matečník". Ptám se, jak ho mám instalovat. Prý ho mám "zamáčknout" do některého ze středových plástů. Jak řečeno, tak i uděláno, uvidíme, zda ho přijmou a začnou se o něj starat.

Nakonec ještě kontrola "čtyřky", s vyrojenými včelkami a "modrou" matkou. Obsedají jenom krajní rámek, ale matička tu je a klade. Na krajním rámku je vidět spousta nově zakladených buněk s vajíčky. Z dokrmovací "flašky"nic neberou (asi mají dost toho, co si nanosí zvenku). Zítra jim ale ještě "zastříknu" prázdné plásty , aby měly dostatek vody, až se začnou líhnout nové včely.

Zároveň jsme se dneska domluvili s Mírou, že přes víkend zkusíme vytočit náš první med, abychom jim mohli vrátit rámky pro další snůšku.

5. června

Tak jsme se dneska poprvé dočkali a zúročili tak zhruba roční snažení - máme svůj první med. Ráno Míra zavolal, jestli to mám připravené. Bude dneska "vytáčet", nejdříve ale "vytočíme" ten náš, on potom pojede na včelnici do Stříbrce.

letošní květová snůška

Beru tedy přepravní plastovou bednu od firmy včelí ráj víka, kterou jsem dostal od Kamči s Danem k narozkám. Dávám do ní plásty plné medu hlavně z jedničky (nejsilnější včelstvo). Vybírám nejtěžší plásty, většinou jsou to nové rámky o rozměru 39 x 27,5 cm. Bedna je na osm rámků, přidávám do ní i další dva plásty z trojky. Plastový sud na 40 l medu i odvíčkovač, které jsem dostal o vánocích od Ondry se Sančou beru pochopitelně taky. Ještě mám někde odvíčkovací vidličku, tu ale zapomínám doma.

po vytočení našeho prvního medu

Míra má velký nerezový (zvratný) medomet na 6 rámků, s pohonem na baterku (24V). Odvíčkování je jednoduché. Ještě že mě hlídal - několikrát jsem chtěl dát do medometu rámek, kdy mě musel upozornit, že rámek má i druhou (dosud neodvíčkovanou) stranu. Sběr pylu z "víček" do plastové nádoby, prý se dá zužitkovat na medovou "pálenku". Snad někdy ochutnám.

po rozlití do sklenic

Celé to netrvá ani půl hodiny a už si odnáším plastový sud naplněný zhruba na čtvrtinu. Po zvážení doma cca 15,5 kg, po rozlití do sklenic 6 x 520 ml, jedna plná "zavařovačka" 3700 ml a ještě jedna cca 3500 ml. Suma sumárum zhruba 10,5 l medu. Takže úspěch, máme i na rozdávání. Zítra přijedou "chlumští" a příští týden v pátek jedeme za ""úvalskými". Určitě se dostane i na babičku z Písku a dědu z Třebíče, stejně jako na mého i Ivy bráchy.

7. června

Dneska rychlá kontrola ve dvojce, do které jsem před týdnem vložil otevřený matečník od Míry. Vypadá to, že matečník je už uzavřený, což by byl dobrý signál, že se o novou matku zbývající včelky starají. Na optimismus je ale určitě ještě brzo.

Oddělky ve "čtyřce" = původní "modrá" matka, i nový oddělek odebraný z jedničky (nyní v Mírovo úlu) jsou slabé - nemají dost létavek. Do obou tedy přidávám plásty s letošními medovými zásobami (z jedničky nebo trojky). Domlouváme se s Ivou, že zkusíme začít dokrmovat medocukrovým těstem nebo cukerným roztokem.

V Kauflandu už zase nabízejí 1 kg krystalového cukru pod 10 Kč.

9. června

Rychlá kontrola ve čtyřce (matička je tu a pracuje!!). Flašku s cukerným roztokem jsme už odstranili, protože z ní nic včelky nebraly. Mají ale zásoby v rámku, který jsem vložil minule. Při detailním pohledu do úlu je vidět, že matce se vcelku daří -> spousta nového zavíčkovaného i nezavíčkovaného plodu (nejenom v krajním rámku). Matka je tedy aktivní a klade!!

Jako další následuje rychlá kontrola trojky. V horním nástavku nic nového. Včelky sem snáší další zásoby (jako před "vytočením"). Zajímavější je ale pohled do spodního nástavku. Zde funguje "loňská" matka. Většina plástů ve spodním nástavku je už zakladená, našel jsem jenom minimum nových matečníků. Doufám tedy, že "rojová" nálada už je přešla. Pokud je to pravda, tak teď lze očekávat další "bouřlivý" rozvoj.

15. června

Dneska rychlá kontrola "jedničky" (matička odsud utekla 29. května).

Tři nástavky (dole dvakrát 39 x 24 cm, nad tím 39 x 27,5 cm), hlavně kvůli potřebě vystavění nových plodových rámků z mezistěn. Žádné nové "plodiště". neidentifikováno, líhnou se pouze poslední včelky od původní matky.

Pokusy o novou "matičku" ve spodním nástavku se zatím evidentně nedaří (původně ponechané matečníky jsou prázdné a po nové matce "ani vidu ani slechu"- nic nového zakladeno není). Včelky ale nejsou ani "nervozní", ani "agresivní", jenom jim asi chybí "matička". Na druhém rámku (od přední strany úlu) jsou nové matečníky (dva otevřené a jeden uzavřený). Nechávám je tedy k pozorování, pokud by byly ještě od původní matky.

21. června

Včera a dneska kontrola.

Nejprve "dvojka", původní loňské včestvo, které přišlo o matku a do kterého jsem dával začátkem června "otevřený matečník". Byť při předchozí kontrole (7. června) byl tento matečník uzavřený, dneska je prázdný, a má vykousaný jak spodek, tak i bok. Vše tedy svědčí o tom, že matička (pokud se narodila), tak nepřežila. Stav v úlu je tristní, několik plástů je napadeno "zavíječem voskovým", jeden plást jsme hned museli úplně "zlikvidovat a spálit". V pavučinách, které byly nataženy napříč celým plástem byla spousta larev zavíječe. Včelek je v úlu už jenom pomálu, žádné nové se nerodí, včelstvo je tedy jednoznačně k likvidaci (nebo ke spojení s nějakým jiným).

Další kontrola se týká letošního oddělku z 29. května, odebraného ze silného loňského včelstva (dneska jako "jednička"). Zatím je mám v Mírovo úlu, nemám totiž už další dno, které bych mohl použít. Kromě rámku s "naraženým" matečníkem jsme sem přidávali dva další rámky se zavíčkovaným plodem, plus dvě další souše. Ani tady ale "nová" matička není. Včelek je tu sice ještě dost, postupně by je ale čekal stejný osud jako u předchozího úlu. Matečník je prázdný, ale není tu žádný nový plod. Tj. adept pro novou matku a pro spojení s předchozím kontrolovaným úlem.

Dalším včelstvem je krajní "čtyřka" (původní loňská matka se svým rojem). Hospodaří na 6 rámcích, mají dost zásob a krajní plásty jsou plné zavíčkovaného plodu. "Modrou" matičku jsme viděli, funguje tedy dobře.

Poslední dnešní kontrola se týká "trojky". I zde všechno v pořádku, v horním nástavku podle možností zásoby (odsud byl hlavní zdroj dosud vytočeného medu). Ve spodním nástavku je asi 7 plástů se zavíčkovaným plodem. Včelstvo má před sebou "bouřlivý" rozvoj, který by ještě letos mohl přispět ke snůžce medovicového medu. Matku jsme neviděli, ale evidentně tu je.

Čeká nás ještě poslední kontrola "jedničky". Zde není jasné, zda je tu matka (ta původní odsud je dneska ve "čtyřce"). Tento týden jsem ale zaznamenal silnou aktivitu trubců, kteří se v sobotu v podvečer vraceli zpátky do úlu. Pokud to byl dozvuk svatebního proletu nové matky, tak máme vyhráno. Ale uvidíme, kontrola asi zítra.

22. června

Dneska kontrola "jedničky". Má tři nástavky, takže není úplně jednoduché se podívat do spodního nástavku. Máme ale "novou" lavici pro odkládání nástavků (s lištami, aby se včelky při položení nástavků nemačkaly). Horní nástavek nekontroluji, jenom ho odložím na lavici, prostřední nástavek plný stavebních rámků (byť je tu taky spousta včelek), odkládám vedle na víko "trojky".

Ve spodním nástavku je včelami obsednuto všech 11 rámků. Od kraje kontroluji rámky, kam snáší sladinu (moc jí ale v této době není). Jak se blížím s kontrolou doprostřed úlu, doufám, že se objeví nějaká vajíčka nebo nezavíčkované larvy. Sice jsou tu sem tam nějaké buňky zanesené pylem, ale žádná vajíčka tu nevidím. Pokud tu je matka, tak se ještě "nerozkladla".

Při této příležitosti nelze nezmínit, že původní matečník, ze kterého se měla "vylíhnout" nová matička je zespoda otevřený. Při večerním telefonátu s Mirkem jsme se domluvili, že počkáme do víkendu, než začneme cokoliv řešit.

V týdnu jsem s Ivou zlikvidovali "dvojku". Nebezpečně se zde totiž začínal objevovat zavíječ. Iva pravidelně nacházela "motýlky" na kontrolní podložce, po rozebrání úlu jsme na několika rámcích našli pavučiny s vyžranými cestičkami. Vylámali jsme všechna podezřelá místa a všechno "šlo do ohně". Nástavek, stejně jako dno pak Iva vyčistila (smirkem), máme tedy připraveno pro další využití (nejspíš sem půjde ten oddělek, který je v Mírovo úlu, a zatím nemá matku). Musím dořešit tento týden.

27. června

Další kontrola "jedničky" s nadějí, že budou dobré zprávy. V horních dvou nástavcích se střídá buď "vystavěné" panenské dílo nebo rámky plné medu (většinou v našich nových rámcích). Zásob je tu minimálně stejně, jako jsme odebrali při předchozím vytáčení ze sousední "trojky". Odebíráme několik vystavěných, ale prázdných rámků do zásoby (panenské dílo 39 x 24 cm - je jich asi šest pro další využití) a nahrazujeme novými šesti mezistěnkami 39 x 27,5 cm.

Kontrola spodního nástavku konečně potvrdila dlouho očekávané. Na čtvrtém rámku odpředu je zavíčkovaný i nezavíčkovaný plod. Hurááá - povedlo se tedy. I toto včelstvo už má "svojí matičku". Ještě začátkem tohoto týdne zde nic nebylo (rozuměj = vajíčka ani plod jsem zde nenašel). Ale teď už je jasné, že tu "matička" je, byla oplodněna a začíná klást. Znamená to tedy, že se klade ve třech ze čtyř úlů. A máme šanci, že z "jedničky" ještě letos vytočíme nějaký med.

30. června

Nevím, jestli to sem úplně patří, ale včera večer se přes Novosedly přehnala docela silná bouřka, doprovázená silným větrem (naštěstí bez krup). Přišla z jihu, tj. od Rakouska a pokračovala na severovýchod. Následně, zhruba včera od 21 hod až do dneška 12 hod, nešla elektřina. Kolem Novosedel je po této bouřce spousta vyvrácených vzrostlých olší, lip nebo bříz. Ještě večer, když přešlo to nejhorší, jsme si říkali, že to už tu bylo několikrát, takže "pohoda".

Bohužel ráno při kontrole stavu za stodolou jsme zjistili několik zlomených silných větví na ořešáku (spadly naštěstí těsně vedle úlů). Bohužel ale taky "uletělo" víko z "jedničky", což včelky nesly docela těžce. Ráno to tam tedy vypadalo jako při rojení. Včelky měly problém hlavně s tím, že bez víka úl fungoval jako "komín", takže rodící se plod neměl tu správnou teplotu. Zakrytí úlů bylo otázkou chvilky, následně se včelky uklidnily.

Pořezání spadlých vetví taky proběhlo bez problémů. Naštěstí je dneska otevřená skládka, takže Milan stačil odvést během odpoledne většinu odpadu.

Ještě pár slov ke včerejšku. Šlo o ten oddělek v Mírovo nástavku, který by zřejmě čekal zánik jako původní "dvojku" (taky bez matky). Naražené matečníky totiž žádnou novou matku nedaly. Zároveň jsme se s Mírou domluvili, že rámky přeložíme do naší původní dvojky (po její zlikvidaci tento týden). Míra sice nejprve navrhoval znovu instalovat "otevřený matečník", ale nevypadlo to dobře (larva byla "vypadlá" na spodku matečníku), tak jsme nakonec dali mezi rámky v klícce novou letošní matku (je označená bílým terčíkem). Dostal jsem instrukce, jak se k ní chovat:

 • Pět dní ponechat v klícce, aby si na ní včelky zvykly ("budou jí krmit").
 • Potom oddělat zátku, pod kterým je cukrové těsto.
 • Když se k ní včelky prokoušou, bude to známka toho, že jí přijaly.

4. července

Na návštěvu do Novosedel přijíždí Kamča a Dan. Slíbil jsem jim, že společně zkontrolujeme "dvojku". Je zde instalována v klícce nová letošní matka od Míry(viz záznam z 30. června). Jdeme tedy na to. Klícka je umístěna mezi třetím a čtvrtým rámkem zepředu, na drátku mezi rámky.

záchytná klícka s novou matkou

Opatrně klícku vyjímáme a kontrolujeme přítomnost "matičky". Je označena "bílým" terčíkem (číslo není vidět). Tak, jak Míra předpovídal, na spodní hraně klícky je vystaven malý hrozen z vosku. To asi aby všem daly na srozuměnou, že "matičku" berou za svou. Z venku včelky kompletně klícku obsedají, určitě tak i novou matku krmí. Některé z nich se už zřejmě doslaly i dovnitř, některá oka v klícce jim to umožňují.

Další instrukce velí odstranit cukrové těsto, aby se včelky mohly k matičce "prokousat". Odstraňujeme tedy zátku a klícku zpátky vkládáme mezi rámky. Podle další instrukce bychom teď neměli včelky rušit alespoň 14 dnů.

5. července

sestavený medomet

Včera jsem si od Míry dovezl starší medomet. Říkal, že ho má ještě po tátovi, pohon je na 220V, je na čtyři rámky a není zvratný (tj. rámky je potřeba při vytáčení otáčet). Medomet je natřený potravinářskou barvou na žluto, protože není nerezový. Je složen z pevné nádoby na třech nohách, do které se umísťuje rotující drátěný koš pro vkládání rámků. Na spodku nádoby se koš ukotvuje trnem; nahoře se uchytí do pohonné jednotky. Aby med "nelítal" ven, je nádoba kolem motoru utěsněna dvěma půlkruhovými plexisklovými kryty. 

Nejdříve nás čeká důkladná očista míst, kde zůstaly nečistoty od předchozího vytáčení. Zpočátku to jde dobře, používáme WAPku, je ale potřeba opatrnost, protože barva má tendenci se loupat. Největší problém je očištit drátěný koš, že kterého pořád z rohů vytéká černá voda. Teprve po důkladném vysušení a vyfoukání, vkládáme s Danem koš do nádoby. Další sestavení je potom otázkou chvilky a jsme připraveni na premiéru našeho prvního domácího vytáčení vlastního medu.

výběr rámků k vytáčení před vytočením prvního medu


Poprvé jsem bral med z "trojky", což je Mírův oddělek s loňskou matkou. Tentokrát odebírám z "jedničky", což je taky loňské včelstvo, ze kterého vylétla matka (dneska je ve "čtyřce"). Na vytočení beru celkem 6 nejtěžších rámků, většinou už se zavíčkovanými zásobami (pokud nejsou zavíčkované, je v nich vidět lesknoucí se med). Stále nemáme potvrzeno, že výměna matky proběhla úspěšně. Nechce se mi ale překládat těžké nástavky s medem, kontrolu tedy uděláme až po vytočení. Vzhledem k tomu, že včelek neubývá a zamedovaných plástů přibývá, lze očekávat, že vše je OK a nová matička se ve spodním nástavku činí (není označena, tak to budeme moci poznat hlavně podle zakladených plástů).

odvíčkování

Pro odvíčkování používáme stojánek (vánoční dárek od Ondry a Sandry), vidličku jsem si pořídil už loni. Dan i Kamča asistují, hlavně ale přitom ochutnávají odvíčkovanou hmotu, která je plná medu. Dáváme jí do speciální krabičky (myslím, že Míra zmiňoval, že z toho dělá pálenku). Takže první čtyři rámky a šup s nimi do medometu. A už se točí ☺ ☺ ☺. Na motoru je potenciometr, kterým lze přidávat otáčky. Ani není potřeba točit na maximum a už po vnitřních stěnách nádoby stéká med. Po pár minutách motor zastavujeme, otáčíme rámky a vytáčíme z druhé strany. Další dva rámky dáváme proti sobě, aby byl koš vyvážený a "neházel". Při určité rychlosti však stejně medomet začíná poskakovat, důvodem je to, že se začínají vytrhávat části plástve z rámku (asi nekvalitní vosk z nakoupených mezistěn). Taky zkušenost.

stáčení medu

Poslední manipulací je stočení medu do připraveného plastového sudu. Shodou okolností dneska dorazila objednávka z e-včelařství, které prodává nástavky ze stolařství Buřinský. Objednávka obsahovala, kromě dvou kompletů dvounástavkových úlů z Roštína, i dvojitý cedník na stáčení medu (s různými velikostmi sít). Hned jsme tedy sítko využili při stáčení.

Po přečerpání do velkých zavařovaček máme tedy dalších cca 7,5 l medu. Dost na to, abychom podělili všechny známé a příbuzné. A ještě zbylo dost pro vlastní spotřebu. Letošní cíl byl tedy splněn.

21. července

zavíčkovaný i nezavíčkovaný plod ve čtyřce

Včera kontrola ve "čtyřce" a "dvojce" (jednonástavkové úly). Ve "čtyřce" (loňská matka, která vypadla z úlu a s ní i tento oddělek) je vše v nejlepším pořádku. Minimálně 4 plásty jsou zde oboustraně zhusta zakladené, po krajích se zásobami, aby byly po ruce pro krmení. Mají tu ještě k dispozici medocukrové těsto, které ještě nedobraly.

Ve "dvojce" první návštěva poté, co jsme vložili klíčku s letošní "bílou" matkou. Včelky se už k ní prokousaly, tak jsme zvědaví, zda jí najdeme na plástech. Včelstvo je oslabené (bylo dlouho bez matky), zatím obsedá jenom 3 rámky, takže není problém matičku najít. Vypadá čiperně, je sice menší, ale už začíná klást. Zatím ale hodně nerovnoměrně, zavíčkované buňky jsou vidět jenom sem tam. Na rozvoj si tedy ještě budeme počkat.

Dneska kontrola i v "jedničce", ve spodním nástavku. Cca 9 z 11 nástavků má "velké koláče" zavíčkovaného plodu. Královnu nehledáme (není označena), evidentně tu ale je a hodně se snaží. Zásoby má včelstvo jenom v jednom z krajních rámků, proto přidáváme na kraj z vrchního nástavku další rámek plný zásob. V druhém nástavku "jedničky" jsou už plně vystavěny rámky toho správného rozměru (39x24 cm). Do některých z nich už začínají včelky zanášet zásoby na zimu. Tento úl měl i třetí nástavek, pro vystavění mezistěn 39x27,5 cm, které budou použitelné pro další sezónu. Nástavek jsme dneska odebrali a vystavěné rámky 39x27,5 cm přemístili do "krabice", k dalšímu využití.

22. července

Ve "dvojce" nejsou žádné "mladušky" a jenom málo "létavek". Včelky by tak nemusely stíhat krmit nově nakladěný plod. Rozhodli jsme se proto už teď tento oddělek přikrmit cukerným roztokem (tři ku jedné). Krmítko s roztokem jsme umístili za plodové rámky a z druhé strany jsme ho obložili mezistěnkami, aby včelky z ostatních úlů neměli tendenci k nějakým loupežným výpravám. Zároveň jsem zúžil česno. Vypadá to, že je to vklidu. Zbytek medocukrového těsta jsme dali do "čtyřky", tam si s ním včelky určitě poradí.

28. července

Dneska další kontrola ve "dvojce", jak včelky odebírají z krmítka. Pokud něco odebírají, tak velmi málo. V krmítku je minimum včelek, úbytek roztoku žádný a na plástech nejsou vidět žádné zásoby. Po postupném rozebrání všech rámků (před i za krmítkem), nelze než konstatovat, že něco není v pořádku.

Matička (bílá - číslo 53) je oproti minulé kontrole o něco větší. Jak se později dozvídám, prioritou pro včelky je vždy si hlavně vykrmit "matičku", aby byla silná. Ve srovnání s ostatními včelstvy je tu ale hrozně málo včelek - létavek. Obsedají jenom zhruba tři rámky a pokud je někde zavíčkovaný plod, tak jenom v jednotlivých buňkách. Na jednom z rámků jsou snad i nakladená vajíčka, ale nikdo se o tyto buňky nestará, takže není jisté, zda z nich něco může být.

Volám proto Mirkovi, abych se poradil, jak dodat do včelstva další "sílu". Tuším, že dosypání včelek z jiného úlu asi nebude fungovat, protože by se vrátily zpátky do svého. Rada je jednoduchá a jistě i logická. Máme vzít z nějakého jiného včelstva rámek se zakladeným plodem a přidat ho do slabého včelstva. Až se narodí první nové mladušky, začnou se starat o zbytek plodu a létavky budou mít konečně prostor přinášet do úlu pyl a nektar.

Provedeno obratem !!!

Vzali jsme silně zakladený rámek ze spodního nástavku "jedničky". Při ometání se ani moc "nečertily", navíc je jich tam pořád moc a tak rády "vyléhají" na česně, protože nemají co dělat. Další kontrolu ve "dvojce" uděláme za několik dnů, až se začnou líhnout mladušky. Uvidíme, zda se to na včelstvu nějak projeví, či nikoliv.

4. srpna

Včera jsem si u předsedy naší místní organizace vyzvednul 8 proužků Gabonu proti varroáze. Loni jsme ho do úlů nasazovali 29. července. Potvrdili jsme si, že v úlech by měly zůstat minimálně 6 - 7 týdnů, tj. alespoň do poloviny září.

Při té příležitosti jsem se dozvěděl některé nové informace, které jsem dosud nevěděl. Zmínil jsem se totiž o trablích se slabým včelstvem ve "dvojce", které nebere roztok z krmítka:
"Slabé včelstvo nebo oddělek prý vezme roztok jenom ze sklenice, navíc nesmí být studený. Taky pokud je včelstvo slabé, tak ho nezachrání jenom jeden zakladený rámek, ale mělo by jich být více. Vlastní plod (byť se matička snaží) nemají včely šanci odchovat, protože pokud ho plně neobsedají, tak nevytvoří potřebnou teplotu pro vývoj plodu, tj. alespoň 34oC". Navíc informace, že prý už je nejvyšší čas začít dokrmovat na zimu.

podzimní konfigurace na včelnici

Dneškem jsme tedy začali s podzimním dokrmováním i s léčením. Krmítko ze "dvojky" jsme přemístili do spodního nástavku "čtyřky", kterému jsme zároveň odebrali horní nástavek (včelek tam stejně moc nebylo). Krmítko včelky hned zaregistrovaly a začaly si hledat cestu dovnitř. Původně jsem si myslel, že odebereme zakladený rámek z tohoto včelstva, ale matka má zakladeno jenom tak na dva a půl rámcích, takže by to asi byl moc velký zásah. Když už jsem rozebíral všechny rámky, tak jsem na kraje plodiště dal dva proužky Gabonu.

Nakonec jsme vyndali a očistili plodový rámek z "trojky". Určitě tam bylo více vhodných rámků, než než ve "čtyřce". Gabon jsem tam zatím nedával, protože jsme našli jenom jenom čtyři drátky z loňska, takže podle tvaru těch loňských musím dodělat další čtyři potřebné.

Do "dvojky" tak nakonec přišel další plodový rámek z "trojky" (hned vedle toho z "jedničky", z minulého týdne ). Už se z něj líhnou nové včely, prý jsou to už ty dlouhověké, které tam vydrží až do jara. Zároveň jsme nad toto "mini plodiště" instalovali na krmící desku 4l sklenici s roztokem (víčko s 18 dírkami). Celé jsme to zakryli prázdným nástavkem. Uvidíme, jak si s tím poradí.

Takže první letošní statistika:

 • Dvojka - 3 kg cukru (sklenice)
 • Čtyřka - 3 g cukru (krmítko)

Výsledné množství letošního doplněného cukru je uvedeno v pravém sloupci u dokrmování.

7. srpna

podzimní konfigurace na včelnici II

Dneska jsme přidali proužky Gabonu do zbývajících tří úlů ("jedničky", "dvojky" i "čtyřky"). Cukerný roztok ve "dvojce" a "čtyřce" nebyl dobře rozmíchaný, takže ho včelky moc nebraly. Po zředění jsme vrátili jak sklenici, tak i krmítko na původní místo. Zároveň jsme umístili nový cukerný roztok do zbývajících dvou úlů. Sklenici do třetího nástavku "jedničky" a krmítko do druhého nástavku "trojky".

Takže aktuálně mají:

 • Jednička - 3 kg cukru (sklenice)
 • Dvojka - 3 kg cukru (sklenice)
 • Trojka - 3 kg cukru (krmítko)
 • Čtyřka - 3 g cukru (krmítko)

11. srpna

Při dnešní kontrole se potvrdilo, jak je důležité mít dobře rozmícháno (3 kg cukru ve 2 litrech vody). Sklenice, kterou jsme dali do "jedničky" před 4 dny je prázdná, taky krmítko ze "dvojky" už je vybrané (pořád ještě s trochou na dně vykrystalizovaného cukru).

Nově jsme dneska namíchali další 5 l krmítko, které přišlo do "trojky" (už druhá dávka). Do "dvojky" přišla znova původní sklenice, nyní už ale rozmíchaná tak, aby roztok zůstal tekutý.

Večer jsme ještě do "čtyřky" vrátili plné 5 l krmítko, tj. další 3 kg cukru. aktuální stav ke dnešnímu dni:

 • Jednička - 3 kg cukru (sklenice)
 • Dvojka (oddělek) - 3 kg cukru (sklenice)
 • Trojka - 6 kg cukru (krmítko)
 • Čtyřka (oddělek) - 6 kg cukru (krmítko)

13. srpna

Jednička dostává roztok ze sklenice (cca 2kg cukru), na vyprázdnění včelkám stačí jediný den. Dostali tedy včera jednu, dneska druhou. Rovněž krmítka ve "trojce" i "čtyřce" už byla dneska prázdná, proto jsou venku, připraveny na další nálož. Asi zítra ...

Tj. aktuálně:

 • Jednička - 7 kg cukru (sklenice)
 • Dvojka (oddělek) - 3 kg cukru (sklenice)
 • Trojka - 6 kg cukru (krmítko)
 • Čtyřka (oddělek) - 6 kg cukru (krmítko)

Ze "dvojky" roztok ze sklenice už taky ubývá, ale vcelku pomalu. Dobrou zprávou je, že už i z tohoto úlu vylétají létavky srovnatelně jako z těch ostatních. Snad to tedy uvnitř je v pořádku a z obou vložených rámků s plodem se už vylíhnuly mladušky.

15. srpna

Včera doplněno celkem 8 kg cukru (obě krmítka a sklenice do "jedničky").

Dneska konečně prázdná sklenice i ve "dvojce". Oddělek sílí, pod sklenicí bylo spousta včelek, tak jako v "jedničce". Sklenice ze včera v "jedničce" dneska opět prázdná, takže dostávají další 2 x 2 kg cukru (jedna sklenice do "jedničky" a druhá sklenice do "dvojky").

Aktuálně stav po dnešku tedy vypadá takto:

 • Jednička - 11 kg cukru (sklenice)
 • Dvojka (oddělek) - 5 kg cukru (sklenice)
 • Trojka - 9 kg cukru (krmítko)
 • Čtyřka (oddělek) - 9 kg cukru (krmítko)

21. srpna

Sklenice se nám moc neosvědčují, takže dneska dostali "jednička" a "dvojka" po 3 kg cukru z krmítka.

Takže aktuální stav:

 • Jednička - 14 kg cukru (sklenice)
 • Dvojka - 8 kg cukru (sklenice)
 • Trojka - 9 kg cukru (krmítko)
 • Čtyřka - 9 g cukru (krmítko)

28. srpna

Další dvě plná krmítka do "trojky" a "čtyřky". Dvojka pořád ještě nedobrala předchozí dávkuů. Dostala ale na vyčištění sklenici od medu, která se nám rozbila. Zbylo ho tam tak půl deci, alespoň nebudou mít práci s přepracováváním.

Aktuálně tedy:

 • Jednička - 14 kg cukru (sklenice)
 • Dvojka - 8 kg cukru (sklenice)
 • Trojka - 12 kg cukru (krmítko)
 • Čtyřka - 12 g cukru (krmítko)

4. září

Všechna krmítka prázdná, takže ukončujeme letošní podzimní dokrmování. Všechna tři krmítka jdou ven, na jejich místo rámky. Dvojka, která vypadá, že dostala relativně nejméně dostala další deci medu, který byl posbíraný z rozbité sklenice. Kontrolou jsme zjistili, že rámky jsou docela "nabouchané zásobami, takže by jim to mělo stačit. Do výsledné statistiky připočítáváme další kilo (to za ten med).

Dvojka a čtyřka jako letošní oddělky budou zimovat v jednom nástavku, jednička a trojka na dvou. Kontrola rámků vrchního nástavku trojky. Rámky plné zásob, v dolních čátech rámků asi u dvou je zavíčkovaný plod. Matka tedy už přechází i sem. Vypadá to, že na zimu jsme dobře připraveni.

9. října

včelí tvořivost na gabonovém proužku

Dneska šly ven gabonové proužky. Hned v prvním případě vytvořily včelky na proužku "divočinu". Vypadá to zajímavě, musel jsem si to vyfotit. Při té příležitosti se nabízelo provést poslední letošní kontrolu ve všech úlech. Krajní "čtyřka" (už stažená do jednoho nástavku) má alespoň 7 rámků plných zásob. Nejbližší rámky sice plné nejsou, ale ani včelky je neobsedají. Kontrola dalších dvou nástavků ("jednička" a "trojka") mě přesvědčila, že bude lepší i tyto "stáhnout" na zimu pouze do jednoho nástavku. Je vcelku teplo, kolem 15 oC, takže není problém to přeskládat. Stejně se potřebujeme dostat do spodních nástavků pro gabon. V horních nástavcích obsedají včelky vždy z poloviny tak 4 - 5 rámků, hlavně v dolní části, kde mají zásoby. Přeskládáváme je tedy tak, aby ve spodním nástavku měly plných 11 rámků se zásobami. Z horních rámků je opatrně "smetám" do spodního nástavku, ani jim to moc nevadí. Dostal jsem jenom jedno.

vše do jednoho nástavku

V poslední "dvojce" obsedají včelky asi 7 rámků, vypadá to, že posílení plodem ze sousedních úlů jim hodně pomohlo. Na jednom rámku je dokonce ještě vidět pár buněk se zavíčkovaným plodem. Rámky ale nemají zdaleka tak naplněné, jako ostatní včelstva. Máme ze sousedních úlů ("jedničky" a "trojky") pár rámků se zásobami, tak je doplňujeme do "dvojky" tak, aby tam bylo 11 rámků se zásobami. Mělo by jim to stačit, uvidíme, kolik jich budou obsedat, až budou v zimním chomáči.

Takže pro dnešek všechno, podle toho jak bude teplo, budeme v nejbližších dnech aplikovat Varidol. Předseda poslal připomenutí, že je potřeba udělat mezi 10. a 18. říjnem, ve dvou dávkách. Loni jsme Varidol aplikovali 8. a 18. října.

10. října

První Fumigace Varidolem nakonec provedena ještě v neděli večer. Stejně jako loni 2 kapky na papírový proužek, zapálit a na hliníkové misce umístit do podmetu na síto varroa dna. U dvou úlů zadními dvířky u dvou dalších přes česno, které se následně umístí obráceně, aby včelky nemohly ven.

Celá operace tak na cca 10 min, protože už byl podvečer, tak jich bylo venku jenom pár, většina byla v úlech. Jak se nim dostane kouř, okamžitě reagují nesouhlasným bzučením a mají tendenci startovat proti domnělému útoku. Česna jsou ale uzavřena, tak musí nějak to vykouření přežít.

17. října

Druhá Fumigace Varidolem proběhla stejným postupem o týden později. Z víčka už nejde nic nakapat, tak jsem ho musel sundat a smočit papírový proužek přímo z lahvičky. Možná to bylo trochu více než jedna kapka, ale bzučí stejně jako při dvou. Uvidíme, zda se to nějak projeví na spadu kleštíka. Zatím jsme na podložkách nenašli ani jediného.

5. prosince

Říkal jsme si, že musím zavolat Mirkovi, kdy bude léčit aerosolem. Matně si pamatuji, že loni zmiňoval termín "okolo čertů". Mikuláš přitom letos vychází na neděli.

Nakonec se ozval sám hned po poledni, že stojí před barákem, jestli jsme doma. Jede prý právě aplikovat na na svoje včelstva, takže můžeme udělat ty naše čtvery buď hned, nebo až se bude vracet. V autě už měl připraven jak kompresor, tak i rozprašovač s roztokem acetonu.

Celá procedura byla otázkou zhruba 15 minut. Po nastartování kompresoru zasunout hubici vyvíječe do česna, utěsnit hadrem a dávkovat zhruba půl minuty. Teplota okolo nuly, přesto to některé včelky neodradilo od toho, aby se nevylétly podívat ven, co se děje. Snad se jim podařilo bezpečně se vrátit zpátky do "tepla" v chomáči. Teď už budou mít klid až do příštího roku.

18. prosince

zimní prolet

Dneska je týden před Štědrým dnem a venku je okolo 8oC. Na sluníčku kolem poledne je okolo 20 stupňů, takže včelky se vydávájí podívat, co se děje. Ještě ale do jara dlouhá doba, takže rychle zpátky, hned jak sluníčko zajde za mraky.

Snad už tedy od teď budou mít klid. Nejvíc létaly ze trojky a čtyřky, kde jsou kovová česna. Třeba se jim zdálo, že už jsou dostatečně teplá na to, podívat se ven.

31. prosince

Takto to vypadalo na naší včelnici na Silvestra. Teplota okolo 10oC, ale na sluníčku alespoň 20oC, takže zimní prolet si včelky mohly užít.

Takže šťastný a veselý nový rok.